Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciel handlowy/Specjalista ds. OZE Nie Płacę Za Prąd
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Plany budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach kolejowych. Podpisano list intencyjny

a+a-    Powrót       05 września 2019       Energia   

PGE podpisała z PKP w środę w Krynicy list intencyjny ws. budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach kolejowych. Pierwsze grunty zostały już wstępnie wyselekcjonowane. PGE jest też zainteresowana zakupem energii z tych źródeł.

PKP są jednym z największych właścicieli nieruchomości w kraju, dysponują ok. 100 tys. ha gruntów. PGE interesuje się terenami w województwach śląskim, łódzkim, podlaskim i podkarpackim. Najlepsze lokalizacje ma wytypować zespół ekspertów z obydwu spółek.

Pierwsza umowa zostanie podpisana do początku 2020 r.

Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na budowę pierwszej instalacji zostanie podpisana nie później niż w I kwartale 2020 r. - Już dziś mamy 130 hektarów zweryfikowanych pozytywnie - zaznaczył prezes PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński. Na takiej powierzchni można zbudować 60-70 MW mocy fotowoltaicznych - dodał.

Obecny przy podpisaniu listu wiceminister energii Adam Gawęda ocenił, że w ten sposób można z jednej strony wykorzystać duży potencjał nieruchomości, a z drugiej - budować zieloną energetykę, która jest bardzo potrzebna. - To doskonale wpisuje się w naszą politykę energetyczną - podkreślił.

Prezes PGE Henryk Baranowski podkreślił, że taki projekt pomoże osiągnąć strategiczne cele spółki. - Celem PGE jest dywersyfikacja wytwarzania. Kończymy duże projekty w energetyce konwencjonalnej, ale chcemy mieć zrównoważony miks energetyczny i w 2030 r. osiągnąć 25 proc. udziału w krajowej produkcji z OZE - mówił.

- Udało się rozpocząć proces, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy do zrealizowania - ocenił prezes PKP Krzysztof Mamiński. Jak mówił, spółce stawiano zarzuty, że jej nieruchomości nie są zbyt efektywnie wykorzystywane. - Wspólnie znaleźliśmy koncept, który wpisuje się w najlepsze trendy, związane z zielona energią - zaznaczył.

A może PPA?

Mówiąc o harmonogramie budowy prezes PGE EO wskazał, że jest on uzależniony od wyników aukcji, w których wystartują instalacje. Po wygranej aukcji są 24 miesiące na budowę - przypomniał Sekściński. - Jeżeli zdecydujemy się na bezpośrednie kontrakty sprzedaży energii (PPA) to ten harmonogram może wyglądać inaczej - dodał. Przypomniał, że proces przygotowań takich dużych projektów trwa ok. 1,5 roku, a budowa - kolejne 1,5 roku. - Stąd 2022-2023 r. to realny terminu uruchomienia - ocenił. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program do symulacji i analizy rozwiązań prosumenckich systemów PV – po co i dla kogo? (07 lutego 2020)Sieci dystrybucyjne i magazyny energii – to newralgiczne punkty, bez których zielony zwrot będzie kulał (30 stycznia 2020)100 mln zł dofinansowania na instalacje PV dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Wielkopolsce (28 stycznia 2020)Konkurs PORT PC dla firm instalacyjnych w ramach akcji społecznej „Dom Bez Rachunków” (22 stycznia 2020)Jakie są założenia do projektu rozporządzenia w sprawie Pełnomocnika ds. OZE? (17 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony