Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista ds. komunikacji Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Radni z tabletem to duże oszczędności dla miasta

a+a-    Powrót       10 lipca 2019       Zrównoważony rozwój   

Łódzki Urząd Miasta zakupił 43 tablety, sprzęt wykorzystywany ma być podczas sesji rady miasta. Decyzja ta przynieść ma nawet 400 tys. zł oszczędności w ciągu całej kadencji. Podobne rozwiązanie wprowadziło już wiele samorządów w Polsce.

Podczas zeszłotygodniowej sesji łódzcy radni po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z nowych, zakupionych przez Urząd tabletów. Mają one zastapić stosowaną do tej pory papierową dokumentację oraz wspomóc tym samym elektroniczny obieg dokumentów. - Pomysł narodził się zaraz po rozpoczęciu kadencji, gdy skonfrontowani z górami wydruków po każdej sesji, porażeni marnotrawstwem papieru, zdecydowaliśmy o przejściu na elektroniczny obieg - mówi cytowany w informacji prasowej miasta przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Ile kosztuje druk w urzędzie miejskim?

Jak podaje łódzki urząd podczas poprzedniej kadencji zadrukowano łacznie milion stron. Na liczbę tę składa się ilość uchwał obecnych każdorazowo w porządku obrad. Do nich doliczyć należy z kolei uzasadnienia, grafiki jeśli opracowywane są m.in. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, projekty i sprawozdania budżetowe czy wszelkiego rodzaju raporty o stanie gminy. Jak podkreśla Gołaszewski, w przypadku Łodzi mowa o rocznych kosztach rzędu 80 tys. zł. Tymczasem zakup 43 tabletów wraz z pełnym wyposażeniem – powerbankiem pozwalającym na pracę urząadzenia bez dostępu do gniazdka elektrycznego, szybką chroniącą ekran przed zarysowaniem oraz etui – wyniósł dokładnie 64 067 zł. Jest to kwota mniejsza o blisko 16 tys. zł niż roczny koszt druku niezbędnych dokumentów.

Standardowa gwarancja tego typu urządzeń wynosi 2 lata, urządzenia te jednak pracować będą z powodzeniem przez kilka kolejnych lat. Zgodnie z szacunkami w ciągu trwania całej obecnej kadencji inwestycja przynieść ma około 340 tys. zł oszczędności.

Tablety nie tylko w Łodzi

Już od dłuższego czasu z podobnego rozwiązania korzystają m.in. samorządowcy z Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Kędzierzyna-Koźla czy Poręby. Jak podaje jeden z krajowych dostawców systemów elektronicznej dystrybucji materiałów dla radnych – ponad 750 samorządów z całej Polski korzysta obecnie z tego typu rozwiązania.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Niezbędne wsparcie finansowe. To nie jedyny postulat branży recyklingu (14 października 2019)Zaprzestanie użytkowania instalacji do przetwarzania odpadów zarządzanej przez Remondis (14 października 2019)XIV Forum Liderów Ochrony Środowiska już 24 października (11 października 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Plastikowe butelki z Chin zaśmiecają Atlantyk (10 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony