Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska - Kunice k/ Legnicy Remondis Sp z o. o.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Radni z tabletem to duże oszczędności dla miasta

a+a-    Powrót       10 lipca 2019       Zrównoważony rozwój   

Łódzki Urząd Miasta zakupił 43 tablety, sprzęt wykorzystywany ma być podczas sesji rady miasta. Decyzja ta przynieść ma nawet 400 tys. zł oszczędności w ciągu całej kadencji. Podobne rozwiązanie wprowadziło już wiele samorządów w Polsce.

Podczas zeszłotygodniowej sesji łódzcy radni po raz pierwszy mieli okazję skorzystać z nowych, zakupionych przez Urząd tabletów. Mają one zastapić stosowaną do tej pory papierową dokumentację oraz wspomóc tym samym elektroniczny obieg dokumentów. - Pomysł narodził się zaraz po rozpoczęciu kadencji, gdy skonfrontowani z górami wydruków po każdej sesji, porażeni marnotrawstwem papieru, zdecydowaliśmy o przejściu na elektroniczny obieg - mówi cytowany w informacji prasowej miasta przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Ile kosztuje druk w urzędzie miejskim?

Jak podaje łódzki urząd podczas poprzedniej kadencji zadrukowano łacznie milion stron. Na liczbę tę składa się ilość uchwał obecnych każdorazowo w porządku obrad. Do nich doliczyć należy z kolei uzasadnienia, grafiki jeśli opracowywane są m.in. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, projekty i sprawozdania budżetowe czy wszelkiego rodzaju raporty o stanie gminy. Jak podkreśla Gołaszewski, w przypadku Łodzi mowa o rocznych kosztach rzędu 80 tys. zł. Tymczasem zakup 43 tabletów wraz z pełnym wyposażeniem – powerbankiem pozwalającym na pracę urząadzenia bez dostępu do gniazdka elektrycznego, szybką chroniącą ekran przed zarysowaniem oraz etui – wyniósł dokładnie 64 067 zł. Jest to kwota mniejsza o blisko 16 tys. zł niż roczny koszt druku niezbędnych dokumentów.

Standardowa gwarancja tego typu urządzeń wynosi 2 lata, urządzenia te jednak pracować będą z powodzeniem przez kilka kolejnych lat. Zgodnie z szacunkami w ciągu trwania całej obecnej kadencji inwestycja przynieść ma około 340 tys. zł oszczędności.

Tablety nie tylko w Łodzi

Już od dłuższego czasu z podobnego rozwiązania korzystają m.in. samorządowcy z Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Kędzierzyna-Koźla czy Poręby. Jak podaje jeden z krajowych dostawców systemów elektronicznej dystrybucji materiałów dla radnych – ponad 750 samorządów z całej Polski korzysta obecnie z tego typu rozwiązania.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Krakowscy radni chcą niezależnych badań stanu gleb i wód na terenach poprzemysłowych w Nowej Hucie (15 lipca 2019)Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy (15 lipca 2019)Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)RPO: Program wsparcia NFOŚiGW nadal wymaga poprawek (15 lipca 2019)Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża (11 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony