Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Niektóre małopolskie gminy rozważają wprowadzenie uchwał antysmogowych

   Powrót       02 lutego 2021       Powietrze i klimat   

Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Krzeszowice są wśród małopolskich gmin, które rozważają wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych. Władze województwa stawiają sobie za zadanie opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał.

W poniedziałek przedstawiciele gmin spotkali się z władzami województwa. Tematem rozmowy były zasady przyszłych lokalnych uchwał antysmogowych. Dokumenty te ograniczyłyby stosowanie paliw stałych, przede wszystkim węgla, w poszczególnych gminach.

Czytaj też: Sześciokrotnie przekraczamy normy zanieczyszczenia

Wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych rozważają Skawina, Tarnów, Oświęcim, Rabka-Zdrój, Krzeszowice. - Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jednolite zasady wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych

Jak zapowiedział, jednym z zadań województwa jest - w ramach Programu ochrony powietrza - opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, zgodnych z już obowiązującymi regulacjami. Wśród wstępnych propozycji są m.in. likwidacja wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych do 31 grudnia 2029 r., utworzenie lokalnych programów dopłat do wymiany pieca dla najuboższych mieszkańców.

Rada Gminy Skawina podjęła jeszcze w marcu 2019 r. uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych. „O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw” – powiedział wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz ocenił, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat Czyste powietrze.

Zgodnie z zapowiedziami władz województwa gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, mogą liczyć na preferencje w dofinansowaniach w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wrocław: Do końca roku mieszkańcy mogą otrzymać maksymalne dofinansowanie na wymianę pieca (27 stycznia 2021)Uchwała antysmogowa wpłynęła na poprawę jakości powietrza w Krakowie (27 stycznia 2021)Krakowski Alarm Smogowy: zbyt wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach (19 listopada 2020)Technologia to nie wszystko (04 listopada 2020)Wieliczka: Zamontowano stację pomiaru jakości powietrza (30 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony