Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Assistant research professor of water management Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
PhD position in the Department for Numerical Weather Forecasts COSMO Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB

Krakowskie lotnisko planuje wprowadzić innowacyjną technologię oczyszczania wód opadowych

a+a-    Powrót       13 czerwca 2019       Woda   

Kraków Airport oraz Veolia Water Technologies sp. z o.o. podpisali wczoraj list intencyjny dotyczący opracowania koncepcji kompleksowego zagwarantowania jakości odprowadzanych wód opadowych z terenu lotniska Kraków-Balice do systemu kanalizacji deszczowej, a dalej do zewnętrznego naturalnego odbiornika.

Krakowskie lotnisko - jako pierwsze w Polsce i trzecie na świecie - zamierza wprowadzić innowacyjną w skali globalnej technologię wykorzystywaną do oczyszczania wód opadowych odprowadzanych z terenu portu. To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury lotniskowej, a także rozwijania niezawodnej i zrównoważonej infrastruktury w ramach realizacji inwestycji objętych Planem Generalnym Lotniska Kraków/Balice.

Tehnologia wdrożona w Londynie i Oslo

Celem projektu jest zagwarantowanie jak najwyższych standardów ochrony środowiska i zapewnienie pełnej funkcjonalności i bezpieczeństwa obiektów lotniska. Technologia została już z sukcesem wdrożona m.in. na lotniskach w Londynie oraz Oslo. Działanie to wpisuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju do roku 2030 (cel 9).

Według Veolia Technologies sp. z o.o., instalacja oczyszczająca wykorzystuje dedykowaną, opatentowaną technologię, opartą na systemie MBBR (ang. Moving Bed Bioreactor), wykorzystującą tzw. złoże zawieszone, łączącą zalety procesu osadu czynnego oraz procesów wykorzystujących biofilm porastający złoża zraszane. Zbiorniki procesowe pracują w trybie ciągłym bez potrzeby płukania, w których nie występuje zjawisko zatykania się złoża biologicznego. Biofilm porasta kształtki wykonane z polietylenu lub polipropylenu, które są utrzymywane w stałym ruchu poprzez napowietrzanie lub mieszanie.

Badania laboratoryjne w Szwecji

Elementem uzupełniającym i potwierdzającym prawidłowość przyjętych w koncepcji rozwiązań będą badania laboratoryjne przeprowadzone w laboratorium VWT Anox Kaldnes w Lund w Szwecji. Badania zostaną przeprowadzone na próbie wód opadowych pobranych z terenu krakowskiego lotniska. W efekcie powstanie dokumentacja umożliwiająca przystąpienie do prac projektowych instalacji oczyszczającej zanieczyszczone wody pochodzące z procesu odladzania samolotów oraz drogi startowej. W koncepcji zostanie uwzględnione powiązanie nowego obiektu z istniejącą infrastrukturą systemu wód opadowych oraz Potokiem Olszanickim.

Źródło: www.krakowairport.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)Katowice: Blisko 64 mln zł na budowę 11 zbiorników retencyjnych (09 maja 2019)Gorzów Wielkopolski: Dodatkowe 15 mln zł na zagospodarowanie wód opadowych (07 maja 2019)Częstochowa: Blisko 10 mln zł na zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (19 marca 2019)Wartość deszczówki rośnie – dla tych, którzy potrafią ją zagospodarować (13 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony