Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
04.03.2021 04 marca 2021

Funkcjonariusze KAS udaremnili wwóz do Polski ponad 10 ton odpadów

   Powrót       23 lutego 2021       Odpady   

W pobliżu Gubinka (Lubuskie) funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali transport 10,5 tony nielegalnych odpadów tekstylnych – kołder i poduszek wypełnionych pierzem – poinformowała we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Czytaj też: Jak produkcja tekstyliów i odpadów tekstylnych wpływa na środowisko?

Transport jechał z Niemiec do jednej z firm w Wielkopolsce. Pojazd nie był jednak prawidłowo oznakowany - nie było na nim tablicy informującej, że jest w danej chwili przeznaczony do transgranicznego transportu odpadów. - Wstępne oględziny ładunku wskazywały, że funkcjonariusze mają do czynienia z odpadami, których przemieszczanie wymaga stosownej decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ), a tej kierowca nie posiadał – powiedziała Markowicz.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził, że wwóz do kraju tego typu odpadów wymaga stosownego zezwolenia wydanego przez GIOŚ. - Ładunek został zatrzymany i zabezpieczony do dalszego postępowania administracyjnego. Zaangażowanym w nielegalny handel odpadami grożą wysokie kary pieniężne – minimum 10 tys. zł, zwrot odpadów za granicę, bądź ich utylizacja w Polsce na własny koszt – dodała rzeczniczka. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

500 zł za wyrzucenie śmieci do rzeki w woj. pomorskim (02 marca 2021)Kosmiczne śmieci? Studenci AGH przeprowadzą eksperymenty wyłapywania odpadów z orbity okołoziemskiej (02 marca 2021)Stołeczny ratusz: zapowiadamy kasację wyroku WSA ws. uchwały śmieciowej (25 lutego 2021)GIOŚ z powietrza sprawdzi, gdzie nielegalnie składowane są odpady (25 lutego 2021)Ekoprojektowanie opakowań, to nie takie proste (23 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony