Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

„Łużycki Zielony Ład” odpowiedzią na wyzwania klimatyczne na Ziemi Zgorzeleckiej

   Powrót       13 listopada 2020       Energia   

Samorządy z Zagłębia Turoszowskiego chcą stopniowego odchodzenia od węgla brunatnego wraz ze zmianą charakteru działalności gospodarczej w regionie; uważają, że wygaszanie kompleksu Turów jest kluczowe dla pozyskania środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Deklarację Współpracy „Łużycki Zielony Ład” podpisały właśnie samorządy z terenu powiatu zgorzeleckiego, zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej, Klastrze Zgorzeleckim i Komitecie Transformacji Zagłębia Turoszowskiego: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Miasto i Gmina Bogatynia, Gmina Sulików, Miasto Zgorzelec, Gmina i Miasto Węgliniec, Gmina Zgorzelec, Miasto i Gmina Zawidów oraz Pieńsk.

Cel: bezpieczna transformacja

Jak czytamy w dokumencie, głównym celem projektu jest bezpieczne, jak najmniej odczuwalne ekonomicznie i społecznie, przeprowadzenie przez proces transformacji mieszkańców regionu i pracowników sektora wydobywczego i sektorów okołowydobywczych. Objęcie regionu Funduszem Sprawiedliwej Transformacji umożliwi ochronę pracowników związanych bezpośrednio lub pośrednio z branżą węglową, rozpoczęcie procesu zmian gospodarczych, społecznych i środowiskowych oraz da impuls do rozwoju innowacyjnych i perspektywicznych branż. Warunkiem uruchomienia środków dla Turowa jest jasna informacja o stopniowym zamykaniu kopalni i elektrowni. Sygnatariusze podkreślają, że bez środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeprowadzenie tak daleko idących zmian nie będzie możliwe i spowoduje zapaść gospodarczo-społeczną całego regionu.

Celem naszym jest, aby działania związane z transformacją energetyczną były prowadzone w sposób zaplanowany i stopniowy, z poszanowaniem godności ludzkiej i przy zapewnieniu odpowiedniego standardu życia osób nią dotkniętych. Dlatego też najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby zachowanie dwubiegunowości: zapewnienie pracy kopalni i elektrowni w najbliższym okresie oraz z drugiej strony: podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zmiany charakteru działalności gospodarczej w naszym regionie, tj. tworzenia nowoczesnych miejsc pracy, rozwoju firm i przedsiębiorstw, zapewnienie dostępu do szkoleń i kursów kwalifikacyjnych – głosi deklaracja.

Zwiększanie świadomości mieszkańców regionu

Jej sygnatariusze uzgodnili realizację całego pakietu przedsięwzięć mających na celu m.in. stworzenie spójnej strategii transformacyjnej dla regionu, tworzenie warunków dla rozwoju nowych przedsiębiorstw, uczestnictwo w projektach badawczo-rozwojowych, zwiększanie świadomości mieszkańców regionu co do konieczności przeprowadzenia zmian.

Zgorzeleckie samorządy przypominają, że w wykonanie założeń Komisji Europejskiej ws. Zielonego Ładu włączył się urząd marszałkowski, który podjął się roli animatora zmiany, mającej na celu odejście od energetyki opartej na węglu i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Starania o objęcie regionu zgorzeleckiego Funduszem Sprawiedliwej Transformacji poparł Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Kopalnia Turów

Kopalnia Turów rocznie wydobywa ok. 8 mln ton węgla, zdejmując w tym celu 32 mln m sześć. nadkładu. Powierzchnia odkrywki wynosi ponad 2,4 tys. hektarów. Węgiel trafia głównie do sąsiadującej z kopalnią Elektrowni Turów.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Tauron zakończył duże inwestycje w energetykę konwencjonalną - skupi się na źródłach odnawialnych (17 listopada 2020)Gaz ziemny paliwem przejściowym w energetyce. Najnowszy raport DISE dostępny bezpłatnie (16 listopada 2020)Podpisano porozumienie w zakresie m.in. przygotowania planu transformacji energetycznej dla Małopolski (13 listopada 2020)EkoSfera – eksperckie debaty online już w przyszłym tygodniu (06 listopada 2020)Zainaugurowano I Forum Innowacyjności (05 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony