Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych Arcadis

Małopolskie: Nowy program dla gmin "Małopolska deszczówka"

a+a-    Powrót       23 marca 2020       Woda   

Zarząd woj. małopolskiego ogłosił program mający na celu wsparcie dla gmin, które wprowadzają rozwiązania pozwalające na przechwytywanie i gromadzenie wód deszczowych z obiektów użyteczności publicznej, a następnie wykorzystanie ich tam, gdzie będą potrzebne. Jak poinformował wicemarszałek województwa Łukasz Smółka, na pierwszą edycję konkursu "Małopolska deszczówka" samorząd regionu przeznaczył 500 tys. zł.

Według niego, wielokierunkowe działania, które zostaną podjęte pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, które będą przechwytywane z obiektów użyteczności publicznej i gruntów będących własnością gmin.

- Nowy konkurs jest realnym wsparciem dla gmin z naszego regionu. Liczę, że nasi beneficjenci podejmując te działania dadzą dobry przykład mieszkańcom naszego regionu - ocenił wicemarszałek. - Zakłada się, że powszechne wdrożenie takich działań będzie miało wpływ na zwiększenie retencji glebowej, złagodzenie skutków suszy i ograniczenie ryzyka powodziowego, a tym samym poprawę jakości życia Małopolan - dodał Smółka.

Wsparcie finansowe od 50 do 85 proc.

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. działań związanych z dostosowaniem posiadanych budynków do standardów neutralnych środowiskowo poprzez gromadzenie i wykorzystanie wód deszczowych, spływających z tych obiektów. Dofinansowane mogą zostać także projekty związane z przystosowaniem i modernizacją istniejących instalacji w celu gromadzenia wody opadowej i jej ponownego wykorzystania. Wsparcie ze środków województwa może wynieść od 50 do 85 proc. całości zadania. Termin składanie wniosków upływa 8 maja tego roku. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W zarządzaniu wodami opadowymi najważniejsza jest sprawczość i skuteczność. Rumia to potrafi (13 marca 2020)Sosnowiec: Dotacje na projekty związane z gromadzeniem deszczówki (10 marca 2020)Ministerstwo Klimatu wspiera transformacje miast. Rusza Agenda Miejska (06 marca 2020)Miasta grają w zielone… i niebieskie (17 lutego 2020)Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony