Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik Wydziału Nadzoru nad Realizacją Inwestycji PGW Wody Polskie
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Małopolskie: Nowy program dla gmin "Małopolska deszczówka"

a+a-    Powrót       23 marca 2020       Woda   

Zarząd woj. małopolskiego ogłosił program mający na celu wsparcie dla gmin, które wprowadzają rozwiązania pozwalające na przechwytywanie i gromadzenie wód deszczowych z obiektów użyteczności publicznej, a następnie wykorzystanie ich tam, gdzie będą potrzebne. Jak poinformował wicemarszałek województwa Łukasz Smółka, na pierwszą edycję konkursu "Małopolska deszczówka" samorząd regionu przeznaczył 500 tys. zł.

Według niego, wielokierunkowe działania, które zostaną podjęte pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, które będą przechwytywane z obiektów użyteczności publicznej i gruntów będących własnością gmin.

- Nowy konkurs jest realnym wsparciem dla gmin z naszego regionu. Liczę, że nasi beneficjenci podejmując te działania dadzą dobry przykład mieszkańcom naszego regionu - ocenił wicemarszałek. - Zakłada się, że powszechne wdrożenie takich działań będzie miało wpływ na zwiększenie retencji glebowej, złagodzenie skutków suszy i ograniczenie ryzyka powodziowego, a tym samym poprawę jakości życia Małopolan - dodał Smółka.

Wsparcie finansowe od 50 do 85 proc.

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. działań związanych z dostosowaniem posiadanych budynków do standardów neutralnych środowiskowo poprzez gromadzenie i wykorzystanie wód deszczowych, spływających z tych obiektów. Dofinansowane mogą zostać także projekty związane z przystosowaniem i modernizacją istniejących instalacji w celu gromadzenia wody opadowej i jej ponownego wykorzystania. Wsparcie ze środków województwa może wynieść od 50 do 85 proc. całości zadania. Termin składanie wniosków upływa 8 maja tego roku. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program Moja Woda: Czy beneficjent może korzystać z dotacji samorządowych na retencję? (10 lipca 2020)Moja Woda to nie remedium na wszystkie problemy gospodarki wodnej, ale impuls do wzmocnienia lokalnej retencji (07 lipca 2020)Program „Moja Woda”, czyli 100 mln zł na 20 tys. przydomowych instalacji retencjonujących wodę (02 lipca 2020)Ruszyła kampania Warszawskiego programu ochrony zasobów wody (15 czerwca 2020)Program Moja Woda może nie ruszyć tak wartko. W tle konieczność zmian w Prawie wodnym (10 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony