Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar

Dziewięć osób w areszcie w zw. ze składowaniem niebezpiecznych odpadów chemicznych

a+a-    Powrót       07 maja 2020       Odpady   

Do aresztu trafiło dziewięć osób podejrzanych m.in. o przyjmowanie, składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów chemicznych - poinformowała w środę rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Sochaczewa wraz z inspektorami ochrony środowiska i strażakami ujawnili nielegalne składowisko odpadów w Jasieńcu w gm. Rybno (pow. sochaczewski). Pojemniki znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych i sadu. Zabezpieczono w sumie około 1,5 mln litrów odpadów. - W dwóch magazynowych halach i na świeżym powietrzu znaleziono ponad 1800 palet, na których stały mausery o pojemności 1000 litrów oraz czteropaki 200-litrowych beczek wypełnionych nieznaną substancją - przekazała rzeczniczka.

Czytaj też: Policja apeluje o ostrożność podczas zawierania umów z firmami zajmującym się gospodarką odpadami

Policjanci zatrzymali właścicieli posesji: 50-letnią kobietę i jej 27-letniego syna. Mężczyzna na widok funkcjonariuszy wszedł na dach budynku i próbował uciekać. Po pościgu został zatrzymany i trafił do aresztu. Wobec kobiety prokurator zastosował dozór policyjny.

Nielegalne skłądowanie odpadów chemicznych

28 kwietnia śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa. W kolejnych dniach ustalono następne nielegalne miejsca przechowywania odpadów i zatrzymano kilkanaście osób. - Są one podejrzane o m.in. o transportowanie, przyjmowanie i składowanie niebezpiecznych odpadów chemicznych w niewłaściwych warunkach i w taki sposób, że mogło to stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, wpływać istotnie na obniżenie jakości wody, powietrza, ziemi lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym - zaznaczyła mł. asp. Dzik.

- Po zakończeniu czynności związanych z przedstawieniem zarzutów i przesłuchaniu podejrzanych, prokuratorzy niezwłocznie kierowali do właściwych miejscowo sądów wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania - poinformowała w komunikacie prasowym Prokuratura Okręgowa w Płocku. W sumie do aresztu trafiło 9 osób.

Według śledczych sprawa ma charakter rozwojowy. - Policjanci i prokuratorzy cały czas pracują nad ustalaniem kolejnych składowisk niebezpiecznych odpadów i zatrzymaniem osób, które brały udział w przestępczym procederze - powiedziała mł. asp. Dzik. Na podstawie wstępnych wyników badań próbek pobranych w Jasieńcu ustalono, że gromadzono tam łatwopalne i toksyczne substancje. Pojemniki były zaś przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Dokładny skład zabezpieczonych substancji określą biegli. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Śledczy znajdują kolejne nielegalne składowiska zw. z działalnością mafii śmieciowej (19 maja 2020)Zarzuty za nielegalne niebezpieczne odpady w Szołajdach (13 maja 2020)Akt oskarżenia za nielegalne składowanie odpadów w Lubelskiem (04 marca 2020)Policja udaremniła powstanie nielegalnego wysypiska w Zabrzu (20 lutego 2020)Ujawniono kolejny, nielegalny magazyn odpadów płynnych. Tym razem województwo łódzkie (31 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony