Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. taryf dla energii elektrycznej Ministerstwo Energii
System M - kompatkowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

ME: nowelizacja ustawy ws. cen prądu zagwarantuje niezależność regulatora

a+a-    Powrót       31 stycznia 2019       Energia   

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. cen energii elektrycznej, która zagwarantuje pełną niezależność regulatora - Prezesa URE. Jak podkreśliło w środę ME, w tej sprawie w pełni zgadza się z Komisją Europejską.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete i przedstawił motywy wprowadzenia mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce.

URE wnioskował o nowelizację w połowie stycznia

Jak poinformowało w środę ME, Komisja Europejska zwróciła potrzebę zagwarantowania pełnej niezależności regulatora, z którą również zgadza się strona polska. Stanowisko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w przygotowywanej obecnie nowelizacji ustawy - zaznaczył resort energii. Z wnioskiem o pilną nowelizację ustawy Prezes URE zwrócił się do ME w połowie stycznia. (więcej tutaj)

Przyjęta 28 grudnia 2018 r. ustawa przewiduje ustalenie w 2019 r. cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników z połowy 2018 r. Obniża też akcyzę i opłatę przejściową, oraz zamraża opłaty sieciowe. Sprzedawcy prądu mają dostać rekompensaty ze specjalnego funduszu, jeżeli kupią energię drożej niż ustalona cena dla odbiorcy końcowego.

Ministerstwo podkreśliło, że zmiany, wynikające z konsultacji z Komisją Europejską, dotyczyć będę kwestii technicznych i nie wpłyną na wysokość rachunku dla odbiorców końcowych. - Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu w 2019 r. ceny energii nie wzrosną - podkreślił cytowany w komunikacie minister Tchórzewski.

ME zaznaczyło, że celem rozmów, prowadzonych na poziomie politycznym i eksperckim jest wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej. Pozwoli to na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Inteligentne liczniki - cała Europa wdraża, ale z różnym skutkiem (18 kwietnia 2019)Na efektywność paliwową pracujemy na ziemi i w powietrzu (17 kwietnia 2019)5 mld euro wsparcia dla kogeneracji w Polsce zatwierdzone przez KE (16 kwietnia 2019)Nowa ustawa o cenach energii - konsekwencje dla rynku (08 kwietnia 2019)Pompa ciepła w praktyce – jak i ile można oszczędzić? (08 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony