Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. regulacji działalności przedsiębiorstw energetycznych Urząd Regulacji Energetyki
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

ME: wypłata rekompensat około 20 sierpnia

a+a-    Powrót       30 maja 2019       Energia   

Będzie zmiana ustawy o cenach prądu. Żeby skorzystać z rekompensat, samorządy będą składać wnioski. Nowe przepisy będą dotyczyć drugiego półrocza 2019 roku.

Kwestia cen energii i ustaleń w tej sprawie kierownictwa Ministerstwa Energii z przedstawicielami Komisji Europejskiej była jednym z tematów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Zgodzono się, abyśmy mogli rozliczyć pierwsze półrocze zgodnie z aktualnym stanem prawnym, który przewiduje ceny prądu na poziomie z roku 2018 – poinformował Paweł Koroblowski, zastępca dyrektora departamentu energetyki i ciepłownictwa ME.

W drugim półroczu wprowadzone zostaną zmiany, jeśli chodzi o grupę beneficjentów. - Od połowy roku stabilizacją cen energii elektrycznej objęte będą gospodarstwa domowe oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Udało nam się też przekonać Komisję, aby można było rozszerzyć również na jednostki sektora finansów publicznych zdefiniowane w ustawie o finansach publicznych plus szpitale, niezależnie od formy funkcjonowania – powiedział Korobolewski.

- W drugim półroczu, aby móc uczestniczyć w mechanizmie stabilizacji cen, odbiorcy końcowi, którzy są do tego uprawnieni, będą musieli złożyć oświadczenie, że spełniają ustawowe wymagania – podkreślił przedstawiciel ME.

Wypłata rekompensat około 20 sierpnia

Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Sejm w połowie czerwca, a na początku lipca resort planuje wydanie odpowiedniego rozporządzenia, tak by pierwsze rekompensaty były wypłacane ok. 20 sierpnia.

- W pierwszym półroczu samorządy otrzymają rekompensatę, w rezultacie będziemy płacić za energię elektryczną według ceny z 30 czerwca 2018. Czy ta obniżka obejmuje również samorządowe osoby prawne? – dopytywał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. - Kluczowe było dla nas to, aby spółki komunalne, które są wykluczone z sektora finansów publicznych, żeby także były objęte takim wsparciem - podkreślił.

- Potwierdzam ten stan rzeczy – skomentował minister Skobel.

Na prośbę samorządowców przedstawiciele ME wyjaśniali szczegóły rozliczeń. - Sprzedawcy energii i przedsiębiorstwa obrotu będą miały obowiązek dostosowania umów do przepisów ustawy. W stosunku do tych odbiorców, którzy są uprawnieni do stabilizacji cen w ciągu całego roku, ta zmiana umowy będzie musiała dotyczyć właśnie całego roku. Dla tych, którzy będą uprawnieni do tego mechanizmu w przeciągu pierwszego półrocza, zmiana umów będzie dotyczyć pierwszego półrocza – wyjaśniał wicedyrektor z ME. - Rozliczenie, czyli pojawienie się korzyści po stronie odbiorców, przewidujemy w ramach mechanizmu rozliczania już dokonanych płatności w kolejnych fakturach wystawionych przez przedsiębiorstwa obrotu - dodał.

Zakres możliwych zmian jest niewielki

Samorządowcy zaapelowali, by jak najszybciej przedstawić im projekty nowych rozwiązań prawnych i by ME pilnie przystąpiło do prac nad cenami energii w przyszłym roku.

- Zakres możliwych zmian w tym dokumencie, który się pojawił, jest już niewielki, bo by generował kolejne rozmowy z Komisją Europejską, a już chcemy tego uniknąć, chcemy wreszcie te rozwiązania wprowadzić – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel. - Jeśli będzie potrzeba wprowadzenia samorządów w szczegóły tych dokumentów, zapraszam do ME. Co do roku 2020, dajmy sobie chwilę, wprowadźmy to, o czym w tej chwili mówimy, i będziemy rozmawiać o tym, jak może wyglądać rok 2020 - dodał.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Magazyny ciepła tysiąc razy tańsze niż magazyny energii elektrycznej (12 czerwca 2019)Tania alternatywa dla skazanych na szamba? (10 czerwca 2019)Do Sejmu wpłynął projekt zmieniający ustawę o cenach prądu (10 czerwca 2019)Samorządy będą miały 28 dni na złożenie oświadczenia (10 czerwca 2019)Ceny referencyjne energii elektrycznej z OZE w 2019 r. (05 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych