Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor wojewódzki ds. ochrony przed powodzią i awarii technicznych Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Meteorolodzy: To może być najcieplejsza dekada w historii

a+a-    Powrót       11 lutego 2019       Powietrze i klimat   

Brytyjska służba meteorologiczna Met Office opublikowała nową prognozę na następne pięciolecie. Wynika z niej, że średnie roczne temperatury na świecie w tym okresie będą przekraczały te z okresu przedindustrialnego o ponad 1 st. C.

Jeśli te prognozy(1) potwierdzą się, znajdujemy się obecnie w najcieplejszej dekadzie, od 2014 do 2023, w historii pomiarów, czytamy w raporcie. Dane o średnich rocznych temperaturach na świecie są zbierane od 1850 roku.

Najcieplejszym rokiem w historii pozostaje 2016. - 2015 był pierwszym rokiem, gdy średnie roczne temperatury na świecie sięgnęły 1 st. C ponad poziom przedindustrialny, a kolejne trzy lata wykazały zbliżone wartości – przypomina prof. Adam Scaife, szef prognoz długoterminowych w Met Office. Kolejne pięć lat będzie najprawdopodobniej jeszcze cieplejszych, uważa.

Średnie temperatury tymczasowo przekroczą próg 1,5 st. C

Jak ostrzegają autorzy raportu, rośnie ryzyko, że w najbliższym pięcioleciu, wskutek połączonych efektów globalnego ocieplenia i zjawiska El Nino, po raz pierwszy ”na chwilę” zostanie przekroczona granica 1,5 st. C ponad średnią z epoki przedprzemysłowej. - Istnieje 10-procentowe prawdopodobieństwo, że co najmniej w jednym roku w okresie od 2019 do 2023 średnie temperatury tymczasowo przekroczą próg 1,5 st. C – mówi dr Doug Smith z Met Office.

Naukowcy podkreślają, że chwilowe przekroczenie poziomu 1,5 st. C nie jest równoznaczne z długoterminowym ociepleniem światowego klimatu o 1,5 st. C – wartości granicznej ocieplenia, ustalonej w Porozumieniu Paryskim. Ich zdaniem jednak samo pojawienie się takiej opcji po raz pierwszy w długoterminowej prognozie może być powodem do niepokoju, szczególnie dla regionów mocno dotykanych skutkami pogody związanej z El Nino, jak zachodnia Australia, południe i zachód Afryki czy monsunowa część Indii.

Ocieplenie ma postępować niemal na całym świecie

W następnym pięcioleciu ocieplenie ma postępować niemal na całym świecie, przewidują meteorolodzy - zwłaszcza na wysokich północnych szerokościach geograficznych, z dużym naciskiem na Arktykę.

Publikacja Met Office jest też kolejną plasującą rok 2018 na czwartym miejscu wśród najcieplejszych lat w historii, o średniej globalnej temperaturze na poziomie 0,9 st. C powyżej poziomu przedindustrialnego. Potwierdza to ustalenia zawarte w innych raportach opublikowanych w lutym przez agencje amerykańskie oraz Światową Organizację Meteorologiczną.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Przypisy

1/ Treść prognozy dostępna na stronie:
https://www.metoffice.gov.uk/research/climate/seasonal-to-decadal/long-range/decadal-fc

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Klimatyczny stan wyjątkowy, czyli Warszawa vs. globalne ocieplenie (08 lipca 2019)W negocjacjach klimatycznych nadal impas. Czy pół roku wystarczy na osiągnięcie światowego kompromisu? (01 lipca 2019)Eksperci: miasta zdecydują o wyniku batalii przeciwko zmianom klimatu (17 czerwca 2019)Zmiany klimatu po raz pierwszy uwzględnione w Światowym Wskaźniku Pokoju (12 czerwca 2019)Torfowiska: wielowiekowy sprzymierzeniec może obrócić się przeciwko nam (29 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony