Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
04.03.2021 04 marca 2021

Minister Kurtyka członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

   Powrót       23 lutego 2021       Management   

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.

Jak podał w poniedziałek resort klimatu i środowiska na Twitterze, "The Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions” zajmie się analizą społecznego i gospodarczego wpływu transformacji w kierunku czystej energii na społeczności.

Jak wynika z informacji MAE, komisja została powołana 26 stycznia 2021 r. i na razie liczy 17 członków - szefów rządów, ministrów i intelektualistów. Honorową przewodniczącą jest premier Danii Mette Frederiksen, a szefem - minister klimatu i energii Danii Dan Jorgensen. Są też ministrowie m. in. z Norwegii, Kanady, Japonii, Belgii, Meksyku czy Kolumbii, a także szef komisji energii i zasobów naturalnych Senatu USA.

Czytaj też: Zielona transformacja już trwa

Jak zauważa Agencja, powodzenie w dążeniu do przejścia na czyste źródła energii będzie zależeć od dostępności efektów transformacji dla obywateli. Komisja ma dogłębnie analizować społeczne i gospodarcze skutki dla osób i społeczności, a także kwestie przystępności i sprawiedliwości. Zbadane zostaną również kwestie równości i integracji, w tym równość płci - zaznaczyła MAE. Efektem prac komisji mają być zalecenia dla uczestników szczytu klimatycznego COP26.

MAE powstała w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Jest forum współpracy w dziedzinie energii 30 państw członkowskich, powołanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – wiele niewiadomych, Wielkopolska Wschodnia robi swoje (03 marca 2021)KPRM zaprasza polskie firmy do Europejskiej Koalicji na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji (03 marca 2021)Samorządowcy postulują „śląski okrągły stół” ws. transformacji energetycznej (02 marca 2021)Krajowy Plan Odbudowy – rozpoczęły się konsultacje (01 marca 2021)NGOsy rozczarowane projektem Umowy Partnerstwa. Do rządu trafił pakiet uwag (25 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony