Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. analiz przestrzennych GIS Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB
Specjalista ds. analiz przestrzennych GIS Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB

Między ochroną prywatności a inteligentnym miastem

a+a-    Powrót       04 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Kanadyjskie miasta analizują prawne możliwości zwiększenia ochrony prywatności swoich mieszkańców, zaś politycy interesują się technologiczną dyplomacją i ochroną demokracji przed cyfrowymi zagrożeniami oraz zyskami ze sprzedaży danych.

W tym tygodniu w Toronto rozpoczęła się zorganizowana przez mieszkańców kampania #BlockSidewalk, której celem jest zablokowanie budowy projektowanej przez Sidewalk Labs, siostrzaną spółkę Google.

Założeniem tej ogłoszonej w 2017 roku inwestycji jest przeobrażenie terenów nad jeziorem Ontario, w południowo–wschodniej części śródmieścia, nazywanych Quayside, w „inteligentne miasteczko” dla ok. 5 tys. osób, gdzie zbierane byłyby duże ilości danych o mieszkańcach, ich przemieszczaniu się, zwyczajach itp. Gromadzenie danych dotyczyłoby jednak także osób niemieszkających na terenie Quayside, a tylko tam przebywających. Nie wiadomo do czego Sidewalk Labs używałoby tak pozyskanych danych.

Dane zbierane i sprzedawane bez wiedzy mieszkańców

Radni Toronto przyjęli we wtorek jednomyślnie uchwałę w sprawie „zarządzania danymi i inteligentnych miast”. Urzędnicy miejscy mają opracować zasady funkcjonowania miasta przyszłości z uwzględnieniem „cyfrowej infrastruktury”, ochrony danych osobowych i prywatności, „ochrony interesu publicznego”, „równości i praw człowieka”. Miejskie rozwiązania mają zostać skonsultowane z władzami prowincji Ontario i porównane z istniejącymi już przepisami, a także innymi miastami. Wniosek zobowiązuje też władze Toronto do publicznych konsultacji z mieszkańcami i zastosowania przyjętych rozwiązań do „Quayside i innych projektów inteligentnych miast”.

W uzasadnieniu do projektu uchwały radni podkreślili, że dane pochodzące z kamer, aplikacji, smartfonów „są zbierane i sprzedawane, czasem bez wiedzy zainteresowanych” i istnieje ryzyko, że będzie to wywierać negatywny wpływ na życie mieszkańców Toronto.

Z kolei rząd prowincji Ontario rozpoczął w lutym pierwszą fazę publicznych konsultacji w sprawie przyszłych założeń przetwarzania dostępnych danych o mieszkańcach. Władze twierdzą w swoich materiałach, że chcą „stworzyć warunki, w których firmy w Ontario będą rozwijać modele biznesowe oparte na wykorzystaniu danych i komercjalizujące wartość danych”, ale jednocześnie chce stworzyć „wiodące, światowej klasy rozwiązania” chroniące mieszkańców Ontario.

Wątpliwości w zakresie pozyskiwania danych w smart city

Wątpliwości w sprawie pozyskiwania danych w miastach, w „inteligentnych” projektach miejskich, narastają od dawna. Zajmujący się dziennikarstwem śledczym internetowy magazyn „The Intercept” pisał w listopadzie 2018 roku o rosnących wątpliwościach w sprawie Quayside. W Toronto powstała wówczas organizacja łącząca specjalistów i mieszkańców w próbie dyskusji na temat ryzyka traktowania danych osobowych jako towaru na sprzedaż, zaś z udziału w pracach nad projektem zrezygnowała Ann Cavoukian, była szefowa nadzoru nad ochroną danych osobowych w prowincji. - Sądziłam, że będziemy tworzyć inteligentne miasto prywatności, a nie inteligentne miasto nadzoru - podkreśliła.

W lutym dziennik „Toronto Star” napisał o dokumentach, z których wynika, że Sidewalk Labs ma znacznie większe plany niż kilka hektarów w centrum. Spółka chciałaby rozbudować swój projekt na obszarze kilkuset hektarów w sąsiedztwie początkowego „inteligentnego miasteczka”. Mieszkańców Toronto obserwujących rozwój projektu oburzyło, że firma domaga się ulg podatkowych w wysokości 6 mld dolarów kanadyjskich. Informacje gazety potwierdziła sama spółka publikując założenia rozszerzonego projektu.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poszukiwane startupy zajmujące się internetem rzeczy, smart city, przemysłem 4.0 i inteligentną energetyką (17 maja 2019)Inteligentne pojemniki wspomogą selektywną zbiórkę odpadów (06 maja 2019)PPP, czyli połączone siły szansą na inteligentny rozwój (17 kwietnia 2019)Aplikacja pomoże znaleźć miejsce parkingowe dla autokarów (10 kwietnia 2019)Inteligentne miasta budują inteligentni mieszkańcy (10 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony