Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista ds. monitoringu wód Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
EcoGerm: bioremediacja i likwidacja zamulenia zbiorników wodnych firmy Hydroidea

Mieszkańcy gm. Łoniów bez dostępu do wody pitnej z wodociągu

a+a-    Powrót       24 sierpnia 2017       Woda   

Zakaz spożywania wody z wodociągu do celów spożywczych dotyczy mieszkańców 14 wsi w gminie Łoniów (Świętokrzyskie): Skrzypaczowice, Wnorów, Suliszów, Trzebiesławice, Ruszcza Płaszczyzna, Ruszcza Kolonia, Jeziory, Wojcieszyce, Bazów, Sulisławice, Skwirzowa, Królewice, Wólka Gieraszowska, Gieraszowice oraz miejscowości Bukowa w sąsiedniej gminie Osiek. Woda "z kranu" może być wykorzystywana jedynie do celów sanitarnych.

Zakaz spożywania wody wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sandomierzu. Podczas badań wody z ujęcia, stwierdzono w niej obecność niebezpiecznych dla zdrowia ludzi bakterii z grupy coli. Jak napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej gminy, chodzi o ujęcie Sulisławice - Ruszcza Kolonia.

Za dystrybucję wody w gminie odpowiada lokalna Spółdzielnia Kółek Rolniczych - Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Jak powiedziała PAP nadzorująca przedsiębiorstwo Krystyna Siedmiórka z Urzędu Gminy w Łoniowie, kolejne próbki wody zostały w czwartek pobrane do badań. Woda w zanieczyszczonym ujęciu i wodociągu jest chlorowana.

Do czasu, gdy woda z wodociągu ponownie będzie nadawała się do spożycia, zapewniono mieszkańcom dostęp do wody pitnej. - Uruchomiliśmy całodobowy punkt poboru wody w budynku urzędu gminy. Także cysterna o pojemności 25 tys. litrów będzie rozwoziła wodę do poszczególnych miejscowości i wyznaczonych punktów poboru - w określonych godzinach. Powiadomiliśmy o tym sołtysów, którzy przekażą informacje mieszkańcom. Przedsiębiorstwo Wodociągowe także zaopatruje mieszkańców w wodę, wożąc ją w butelkach do sołtysów – opisywała Siedmiórka.

Katarzyna Bańcer (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy prezydent zawetuje ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu? (16 listopada 2017)Naukowcy ostrzegają: bez ochrony przyrody Ziemi grozi destabilizacja (14 listopada 2017)Senat przyjął ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu mimo złożonej petycji (14 listopada 2017)Regulator cen wody do Trybunału? (10 listopada 2017)Propozycje nowych opłat za usługi wodne (08 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony