Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

MIiR zaprasza do przystąpienia do platformy NAZCA

a+a-    Powrót       27 listopada 2018       Zrównoważony rozwój   

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju(1) zachęca prezydentów oraz burmistrzów miast do przystąpienia do Deklaracji Katowickiej(2). Podpis pod deklaracją równoznaczny będzie z wolą przystąpienia do platformy NAZCA.

Powstała w 2014 r. platforma NAZCA (ang. Non-State Actor Zone for Climate Action) stanowi światową bazę danych z zakresu działań pro-klimatycznych. Podmioty przystępujące do platformy mogą rejestrować w niej realizowane i przyszłe działania związane z realizacją niskoemisyjnych strategii. Jak podaje Global Climate Action(3), obecnie wśród zrzeszonych interesariuszy platformy znajduje się 9367 miast (z czego jedynie 28 zlokalizowanych jest w Polsce), 125 regionów, 2430 partnerów biznesowych, 354 instytucje finansowe, a także 100 inicjatyw i organizacji pozarządowych.

Inicjatywy skupiają się wokół siedmiu głównych kategorii:

  • Wykorzystanie zasobów lądowych
  • Oceany i strefy przybrzeżne
  • Zasoby wodne
  • Siedliska ludzkie
  • Transport
  • Energia
  • Przemysł

Szczyt Miast odbędzie się 5 grudnia

Okazją do przystąpienia do platformy będzie Szczyt Miast „Miasta dla klimatu”, który odbędzie się 5 grudnia br. w Katowicach jako jedno z wydarzeń towarzyszących 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. - Podczas tego wydarzenia przedstawiciele miast złożą swój podpis pod Deklaracją Katowicką, która będzie równoznaczna z deklaracją woli wpisania miasta do platformy NASCA, z możliwością wyboru rodzaju zobowiązań, jakie miasta zechcą samodzielnie złożyć w późniejszym terminie – czytamy w piśmie Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Zaproszenie Ministra Inwestycji i Rozwoju:
http://www.zmp.poznan.pl/uploads/attachment/file/2404/Zaproszenie__3_.pdf
2/ Treść Deklaracji Katowickiej:
http://www.zmp.poznan.pl/uploads/attachment/file/2406/Deklaracja_Katowicka__1_.jpg
3/ Informacje o NAZCA:
http://www.zmp.poznan.pl/uploads/attachment/file/2407/Platforma_NAZCA.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu (15 stycznia 2019)Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)44 polskie miasta mają już plany adaptacji do zmian klimatu (09 stycznia 2019)Papież: po COP24 potrzebne pilne porozumienie ws. klimatu (08 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony