
© barnaba
Wnioski dotyczą budowy 62 biogazowni, jednej mikroelektrowni wodnej oraz 22 mikroinstallacji fotowoltaicznych (w ramach jednego wniosku). Wpłynęło 69 wniosków o dotacje (łącznie na kwotę ponad 346 mln zł) oraz 60 wniosków o pożyczki (łącznie na ponad 208 mln zł).
Mikrobiogazownia w Bronowie
NFOŚiGW poinformował ostatnio, że przyznano niemal 1,5 mln zł dotacji na budowę mikrobiogazowni rolniczej w prywatnym gospodarstwie rolnym w woj. śląskim. Jak się dowiedzieliśmy, chodzi o instalację w miejscowości Bronów w gminie Czechowice-Dziedzice. Będzie to pierwsze tego rodzaju dofinansowanie w programie pn. Energia dla wsi.
Zaplanowana mikro elektrownia ma być zasilana substratem stałym (głównie obornik bydlęcy).Wytwarzanie energii będzie klasycznie przebiegało w wysokosprawnej kogeneracji. Wśród zalet inwestycji Fundusz wylicza ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, zaopatrzenie gospodarstwa w energię oraz wykorzystanie pofermentu jako nawozu w gospodarstwie beneficjenta. Rozstrzygnięcie zapadło tuż przed wakacjami, umowę podpisano w czerwcu br. Zakończenie budowy planowane jest na lipiec 2024 r.
Ponad 20 negocjacji w toku
Zapytaliśmy też o liczbę rozstrzygnięć w programie Energia dla wsi, których spodziewa się Fundusz jeszcze w tym roku.
- Wnioski oceniane są w trybie ciągłym. Po pozytywnej ocenie prowadzone są negocjacje warunków umowy. Zawarto jedną umowę o dofinansowanie w formie dotacji, Zarząd NFOŚiGW podjął uchwały dla kolejnych dwóch wniosków – informuje nas Angelika Trela-Pękkała. Dodaje, że obecnie prowadzonych jest ponad 20 negocjacji. Gdy te się zakończą, wnioski trafią do Zarządu, który podejmie decyzje o przyznaniu dofinansowania. - Łączna moc biogazowni, dla których prowadzone są negocjacje, wynosi 2,4 MWe. Moc wszystkich biogazowni, dla których złożono wnioski o dofinansowanie, wynosi ponad 14 MWe – informuje kierownik biura prasowego.
Ogółem, pula środków w programie to miliard złotych. Cel? Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Jak przypomina NFOŚiGW, z dofinansowania mogą korzystać rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne i ich członkowie.

Redaktor naczelna, sozolog
