
Z końcem 2022 r. do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji. W całkowitej liczbie mikroinstalacji zdecydowanie dominują te użytkowane przez prosumentów – wynika z najnowszych danych Urzędu regulacji Energetyki (URE).
Jak wskazano w raporcie zawierającym zbiorcze informacje dotyczące energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji (w tym przez prosumentów) i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2022 r., prosumenci eksploatowali 1 200 755 ze wszystkich 1 213 571 mikroinstalacji. W stosunku do 2021 r. oznacza to wzrost o ok. 41%.
99% mikroinstalacji to panele PV
Łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach OZE wyniosła ponad 9,3 GW. Oznacza to dziewięciokrotny wzrost mocy zainstalowanych w przeciągu ostatnich czterech lat. Największy udział w tym zakresie – aż 99% - mają instalacje fotowoltaiczne (szczegóły na grafice).
W ślad za przyrostem mocy zainstalowanej wzrasta produkcja energii elektrycznej. W 2022 r. mikroinstalacje wprowadziły do sieci OSD prawie 5,8 TWh energii (w stosunku do 2021 r. nastąpił w tym zakresie wzrost o 109% więcej niż w 2021 r.).
- Ponad 2/3 tej energii zostało wprowadzone do sieci dwóch OSD: PGE Dystrybucja S.A. oraz Tauron Dystrybucja S.A. Warto ponadto podkreślić, że niemalże 99 proc. tej energii zostało wprowadzone do sieci czterech OSD: ENEA Operator Sp. z o.o., ENERGA-OPERATOR S.A., PGE Dystrybucja S.A. oraz Tauron Dystrybucja S.A. – czytamy w raporcie.
Czytaj też: Polska fotowoltaika zapewniła 5% generacji słonecznej w UE
- Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – zauważa Rafał Gawin, prezes URE.

Dziennikarz, inżynier środowiska