Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy

Miłkowice staną się wkrótce fotowoltaicznym zagłębiem kraju

a+a-    Powrót       15 maja 2019       Energia   

Już niedługo powstać ma największa w Polsce farma fotowoltaiczna, której docelowa powierzchnia to 200 ha. Gmina wiejska Miłkowice, gdzie ma zostać zlokalizowana instalacja, poczyniła już pierwsze przygotowania do realizacji inwestycji.

Jak informowało kilka dni temu Radio Wrocław, licząca niespełna 7 tys. mieszkańców gmina wiejska Miłkowice (woj. dolnośląskie) może stać się niebawem fotowoltaicznym zagłębiem kraju. Pod inwestycję związaną z budową farmy fotowoltaicznej planuje się przeznaczyć powierzchnię nawet 200 ha (2,32 proc. całkowitej powierzchni gminy). Ponad 100 ha z tego obszaru należy do gminy, reszta gruntów znajduje się w rękach prywatnych.

Jak wynika z dokumentów planistycznych gminy, farma fotowoltaiczna ma powstać w rejonie Dobrzejowa i Lipiec, gdzie dominują „głównie tereny nieeksploatowanych pól irygacyjnych”, a także tereny po poligonach wojskowych, które obecnie wykorzystuje się jako łąki. - Dobrzejów, to jest ponad sto hektarów gruntów po byłych polach irygacyjnych (…). Drugi teren to jest rejon Lipiec - tam mamy około 16-17 hektarów gruntów (…). Plus grunty właścicieli prywatnych – informował cytowany przez Radio Wrocław wójt gminy Dawid Stachura.

Dzierżawa na blisko jedną trzecią wieku

Według udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej dokumentów związanych z inwestycją, zainteresowany dzierżawą podmiot zwrócił się do władz gminy o zawarcie umowy dzierżawy na okres 29 lat. – Na dzierżawionej działce wnioskodawca zamierza zlokalizować instalacje fotowoltaiczne na lekkiej konstrukcji stalowej, wbijane w grunt wraz z infrastrukturą techniczną i elektroenergetyczną. Po zakończeniu dzierżawy całość instalacji zostanie usunięta – czytamy w podjętej w tej sprawie uchwale Rady Gminy(1).

Nawet 2 mln zł zysku

Podjęta uchwała przewiduje również wymierne korzyści finansowe zarówno dla gminnego portfela, jak i dla inwestora. - Dodatkowym atutem uzasadniającym podjęcie niniejszej uchwały są również coroczne wpływy do budżetu z tytułu dzierżawy i podatku od nieruchomości – dodano w uchwale.

Do tej pory gmina zarabiała na dzierżawie tych terenów na łąki około 20-30 tys. zł rocznie. W przypadku inwestycji jaką jest budowa największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, gmina zarabiać będzie na dzierżawie tego samego terenu najpewniej 1 do 2 mln zł rocznie. Dokładne kwoty znane będą jednak dopiero po analizach Urzędu Skarbowego.

360 tys. paneli fotowoltaicznych

Obecnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce zlokalizowana jest w gminie Czernikowo (k. Torunia). Instalacja o mocy 3,77 MW zajmuje powierzchnię około 2,4 ha. Do największych instalacji tego typu zaliczamy także farmę fotowoltaiczną w Ostrzeszowie (2 MWp). Zajmuje ona powierzchnię 3,3 ha, przy czym łączna powierzchnia modułów fotowoltaicznych wynosi 1,1 ha.

Zgodnie z szacunkami farma w Miłkowicach dostarczać będzie około 90 MW mocy. Na instalację tej wielkości składać się z kolei będzie prawdopodobnie aż 360 tys. paneli fotowoltaicznych (zakładając moc pojedynczego panelu na poziomie 250 W).

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Treść uchwały dostępna na stronie:
http://bip.ug-milkowice.dolnyslask.pl/dokument,iddok,7543,idmp,249,r,r

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polityka a energia ze źródeł odnawialnych. Zapowiedź Targów RE-energy (17 lipca 2019)Fotowoltaika wspiera reklamę w mieście (05 lipca 2019)Słoneczne oszczędności w Rudzie Śląskiej (26 czerwca 2019)Hossa na rynku fotowoltaiki w Polsce (25 czerwca 2019)Jarocin: Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w spółce komunalnej (19 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony