Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren
Pożyczka termomodernizacyjna na modernizację budynków wielorodzinnych Alior Bank

Ministerstwo Klimatu wspiera transformacje miast. Rusza Agenda Miejska

a+a-    Powrót       06 marca 2020       Zrównoważony rozwój   

Wsparcie miast w transformacji w przyjazne i neutralne klimatycznie, oraz poprawa jakości życia mieszkańców to główne zadanie Agendy Miejskiej - inicjatywy, którą ogłosiło w środę Ministerstwo Klimatu.

Jak podkreślał podczas inauguracji Agendy Miejskiej minister klimatu Michał Kurtyka, współczesne miasta są obszarami, na których koncentrują się najpilniejsze współczesne wyzwania ekologiczne. Jak przypomniał, w miastach żyje dziś połowa globalnej populacji, a do 2050 r. odsetek ten wzrośnie co najmniej do dwóch trzecich. - Dążenie do neutralności klimatycznej wymaga od nas przemyślenia na nowo sposobu funkcjonowania naszych miast - podkreślał Kurtyka.

Minister wskazał, że zwiększenie odporności na zmiany klimatu jest ogromnym wyzwaniem, decydującym o bezpieczeństwie i jakości życia mieszkańców. - Jednocześnie tworzy szanse i potencjał dla rozwoju bardziej zrównoważonego - ocenił.

Kurtyka przypomniał, że w ostatnich latach polskie miasta otrzymały kilkaset milionów złotych na realizację projektów na zagospodarowanie wód opadowych i rozwój zieleni miejskiej. Efektem tego są konkretne przedsięwzięcia zrealizowane w miastach, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, szczególnie w zakresie zagospodarowania wód opadowych - zaznaczył. Agenda Miejska ma na celu poszerzenie tych działań oraz zwiększenie ich skuteczności i efektywności.

Ruszyła seria warsztatów na temat polityki ekologicznej miast

W ramach Agendy ministerstwo organizuje serię warsztatów we wszystkich 16 miastach wojewódzkich z udziałem przedstawicieli wszystkich podmiotów, które projektują i wdrażają politykę miejską – organizacji pozarządowych, naukowców, ekspertów i samorządów. Pierwsze warsztaty odbyły się w środę w Warszawie.

Cztery najważniejsze obszary Agendy Miejskiej to docenienie dobrych praktyk, dodatkowe narzędzia wsparcia, uproszczenie przepisów i działających programów, oraz wypracowanie nowych rozwiązań.

W ramach badania dobrych praktyk ministerstwo zbada postępy miast w polityce ekologicznej, w obszarach takich jak gospodarka odpadami, jakość powietrza, tereny zielone, zrównoważona mobilność i gospodarka wodno-ściekowa. Badanie przeprowadzone zostanie w dwóch kategoriach: miast do 100 tys. mieszkańców i powyżej.

Ministerstwo planuje też konkurs Miasto z Klimatem, w którym nagrodzi najlepszy projekt służący ochronie i adaptacji do zmian klimatu. Z kolei NFOŚ zorganizuje konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na opracowanie Planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i jej najbliższej okolicy. Zwycięski projekt otrzyma dofinansowanie z Funduszu na jego realizację.

Dodatkowe wsparcie finansowe dla miast

Elementem Agendy Miejskiej ma być uruchomienie dodatkowych narzędzi wsparcia, m.in. dodatkowe finansowanie inwestycji miejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Będą też konkursy na dofinansowanie projektów m.in. w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, miejskich systemów ciepłowniczych, kogeneracji, ochrony ekosystemów, działań proklimatycznych w szkołach, w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu ze środków Funduszy norweskich i EOG.

Agenda zakłada też uproszczenie przepisów i funkcjonujących programów, m.in. programu Czyste Powietrze. Ministerstwo ma też zaproponować zmiany wspierające rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego. Celem warsztatów będzie z kolei wypracowanie konkretnych rozwiązań, np.: inicjatyw legislacyjnych, mechanizmów finansowych, prowadzących do poprawy jakości życia mieszkańców miast. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ostatnie dni na zgłoszenie uwag do Programu budowy 100 obwodnic (16 marca 2020)Rozstrzygnięcie ws. decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej odroczone (02 marca 2020)Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę krajobrazową (26 lutego 2020)XI Eko Wyzwania: konferencja dla samorządów i firm (25 lutego 2020)Inwestycje mixed-use – nowy trend w planowaniu nieruchomości i przestrzeni miejskich (17 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony