Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - poinformowało Ministertswo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
MKiŚ przekazało, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, który ma wprowadzić system kaucyjny, jest po konsultacjach publicznych. Obecnie uzgadniane są stanowiska z resortami, które zgłosiły uwagi w ramach uzgodnień międzyresortowych.
Przypominamy, projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach (numer z wykazu: UC98) opublikowano z końcem stycznia br. – więcej na ten temat w artykule pt. Ustawa wdrażająca system kaucyjny trafiła do konsultacji. Z początkiem czerwca br. wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wprowadzenie do pierwotnego projektu kilku zmian – więcej na ten temat w artykule pt. Puszki i „małpki” w systemie kaucyjnym.
Ministerstwo poinformowało, że na obecnym etapie prac nad projektem nie są planowane zmiany dotyczące wyłączeń z systemu kaucyjnego jednorazowych opakowań szklanych. Podmioty zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izby Handlu oraz w Związku Pracodawców Polskie Szkło zaapelowały o wyłączenie tej frakcji z systemu. Argumentowały, że nakładanie obowiązku zbiórki jednorazowych szklanych butelek na sklepy, związane z tym wyzwania organizacyjne, logistyczne i finansowe, będą niewspółmierne do możliwych do osiągnięcia efektów. Podniesie to też koszty. Branża zwraca również uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem i ograniczoną przestrzenią w związku ze składowaniem szklanych opakowań.
Czytaj też: Czerpmy z doświadczeń innych państw, czyli jak wdrożyć system kaucyjny w Polsce
Zgodnie z projektowanymi przepisami do odbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć się dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję. Branża handlowa postulowała o zwiększenie powierzchni sklepów, które obligatoryjnie weszłyby do sytemu.
Ministerstwo przekazało, że opracowany po etapie konsultacji publicznych projekt ustawy będzie uwzględniał uwagi także i w tym zakresie. Należy zatem spodziewać się korekty proponowanych przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym.
Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
