Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przekazał swoje petycje dziewięciu partiom

   Powrót       30 września 2019       Powietrze i klimat   

Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ze swoimi postulatami na rzecz ochrony klimatu udali się w piątek do siedzib dziewięciu partii politycznych w Polsce. Pod postulatami MSK podpisali się już przedstawiciele pięciu ugrupowań.

Młodzi ludzie, którzy w ubiegłym tygodniu strajkowali w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK), w piątek w Warszawie przekazali swoje petycje "Czas na odzew" przedstawicielom Razem, Zielonych, Wiosny, SLD, a także PiS, PO, PSL i ruchu Kukiz'15. Ewa Rewers z MSK poinformowała PAP, że z politykami Konfederacji Wolność i Niepodległość nie udało się spotkać, wysłano więc do nich petycję pocztą elektroniczną, licząc na spotkanie w innym terminie.

Podpisy pod postulatami

Według Rewers pod postulatami MSK podpisali się już przedstawiciele PO, SLD, Razem, Wiosny i Zielonych, a z politykami pozostałych ugrupowań młodzież będzie jeszcze o nich rozmawiać. MSK zamierza ponownie odwiedzić siedziby partii w poniedziałek 7 października.

Złożenie podpisów pod postulatami jest dla aktywistów MSK jednoznaczne z zadeklarowaniem, że partie będą je uwzględniać w swoich programach i realizować.

MSK żąda m.in. prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), powołanego przez ONZ. Wzywa też do uznania katastrofy klimatycznej poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Domaga się ponadto "zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji", a także "przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040". MSK oczekuje również "przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych".

Tydzień temu w piątek, w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, na ulice prawie 60 polskich miast i tysięcy miast na całym świecie, wyszły setki tysięcy młodych ludzi z hasłami na transparentach, takimi jak: "Nie chcemy mieszkać na Marsie", "Nie czas żałować kasy, gdy płoną lasy", "Nie damy sobie zabrać przyszłości". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bez efektywności energetycznej polskie miasta nie osiągną neutralności klimatycznej (30 listopada 2020)Raport Instratu i ClientEarth: plan restrukturyzacji elektroenergetyki do gruntownej poprawki (27 listopada 2020)Rząd szykuje nowelizację ustawy górniczej – limit wydatków na restrukturyzację wzrośnie do 14 mld zł (27 listopada 2020)Co trzeba zrobić, żeby dostać środki z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności? (16 listopada 2020)Czy Joe Biden nawróci Amerykę na czystą energię? (10 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony