Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analityk ds. energii i klimatu WiseEuropa
GoBloo firmy Columbus Energy

Mniejsze rachunki dzięki słońcu

a+a-    Powrót       04 czerwca 2019       Energia   

Nawet o jedną czwartą mniej za ciepłą wodę płacą mieszkańcy trzech wielorodzinnych budynków komunalnych w Rudzie Śląskiej, na których zamontowane zostały instalacje solarne do podgrzewania wody. Instalacje działają tam z powodzeniem od kilku lat.

Władze miasta planują zrealizować kolejną taką inwestycję, natomiast w czterech innych budynkach komunalnych do podgrzania wody wykorzystana ma być pompa ciepła. Na początku roku miasto złożyło wnioski o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych.

Działające obecnie w trzech budynkach instalacje solarne zamontowano w 2015 r. - Zdecydowaliśmy się je wykonać w tych budynkach wielorodzinnych, które generują największe koszty eksploatacyjne. Ich wytypowanie poprzedzone zostało dokładną analizą, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na media – powiedziała w poniedziałek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Łączna wartość inwestycji to 600 tys. zł

Łącznie na montaż i uruchomienie tych instalacji miasto wydało blisko 600 tys. zł, z czego ok.168 tys. zł stanowiła dotacja, a prawie 240 tys. zł - pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pierwsze odczuwalne zmniejszenie opłat za ciepłą wodę w tych budynkach można już było zaobserwować w 2016 r., kiedy koszt podgrzania 1 m sześc. wody był niższy o 3-7 zł niż rok wcześniej. Ogółem dzięki kolektorom lokatorzy budynków za ciepłą wodę płacą średnio od 15 do blisko 30 proc. mniej niż przed realizacją inwestycji. Pozwoliło to w większości przypadków na obniżenie pobieranej zaliczki z tytułu podgrzania wody.

1000 modułów fotowoltaicznych

Samorządowcy z Rudy Śląskiej - miasta zmagającego się z problemem smogu - nadal chcą stawiać na instalacje solarne. W sumie w ciągu ostatnich czterech lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł. Od 2015 r. instalacje fotowoltaiczne zamontowano na basenach, w hali sportowej, kilku przedszkolach i szkołach, przychodni, dwóch budynkach Urzędu Miasta, a także w obiektach Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Duży zastrzyk finansowy dla mikroinstalacji OZE na Śląsku (21 sierpnia 2019) Pod Wrocławiem powstała elektrownia słoneczna o mocy blisko 500 KW (07 sierpnia 2019)Elektrownia wodna we wnętrzu magistrali (31 lipca 2019)Powstaną dwie nowe 1 MW-owe farmy fotowoltaiczne (11 lipca 2019)Maków: 2,5 mln zł dofinansowania na OZE (11 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony