Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inżynier środowiska ds. wody i ścieków Instytut Ekologii Stosowanej
Specjalista/ka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich WWF

Monitorowanie bioróżnorodności za pomocą dźwięków

a+a-    Powrót       25 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

Przez długi czas ekolodzy polegali na swoich zmysłach, jeśli chodzi o rozpoznawanie dźwięków zwierząt. Nowoczesne urządzenia rejestrujące mogą być jednak lepszym rozwiązaniem do badania wokalizacji i różnorodności gatunkowej.

Badacze z Uniwersytetu w Getyndze testowali obie metody na podstawie dostępnych badań ptaków. Wyniki opublikowali w „Ecological Applications”.

- Dane zbierane przez ludzi są mniej wiarygodne, dostarczają tylko przybliżonych wartości i są trudne do standaryzowania i weryfikacji - uważa pierwszy autor badania dr Kevin Darras z Uniwersytetu w Getyndze. Dla celów porównawczych międzynarodowy zespół badawczy przygotował przegląd danych na podstawie dotychczasowych badań dotyczących ptaków. W ramach badania porównano użyteczność metod – zarówno tradycyjnych, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń.

Rejestacja krajobrazów dźwiękowych

Wychodzi na to, że w przypadku liczenia ptaków urządzenia rejestrujące mogą dostarczać takich samych danych jak ludzie. Nagrań można też używać do pomiaru gęstości populacji i określania terytorium danego gatunku. Można także rejestrować całe „krajobrazy dźwiękowe" i lepiej mierzyć aktywność zwierząt określonego gatunku w dłuższym czasie. - W trakcie poprzedniej analizy odkryliśmy, że urządzenia rejestrujące mogą wykrywać i identyfikować co najmniej tyle gatunków, co ornitolodzy posługujący się standardowymi metodami - twierdzi Darras. Są też inne zalety: programy komputerowe w ramach identyfikowania gatunków zwierząt mogą sprawdzać, archiwizować i automatycznie oceniać ogromne ilości danych.

- To obecnie tanie, małe urządzenia, które mogą rejestrować potężne ilości danych przez długi czas na dużej przestrzeni. W czasach coraz bardziej zależnych od informacji – są lepszym wyborem - uważa badacz.

W swojej publikacji naukowcy zawarli też wskazówki dla badaczy, którzy zbierają próbki dźwięków wydawanych przez populacje zwierząt. Dokonali też przeglądu urządzeń rejestrujących, które są aktualnie dostępne na rynku. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sztuczna inteligencja szansą dla środowiska (01 lipca 2019)Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy (11 czerwca 2019)Spór o projekty aneksów do planów urządzenia lasu dla trzech nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej (28 maja 2019)Gdynia: Cztery ule stanęły na dachu magistratu (27 maja 2019)Inwazyjne gatunki obce w Polsce (27 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony