
Na stronie Ministerstwa Infrastruktury pojawiła się informacja na temat wyników postępowania rozstrzygającego dotyczącego pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze 53.E.13 na Morzu Bałtyckim. Żaden z wnioskujących inwestorów nie otrzymał pozwolenia PSZW.
Sprawa dotyczy tzw. drugiej fazy projektów morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło 11 postępowań rozstrzygających, w wyniku którego udzielane jest pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm (PSZW). Wówczas wiceminister Marek Gróbarczyk informował w jednym z komunikatów, że „rozwój morskich farm wiatrowych stanowi podstawę bezpieczeństwa naszego kraju i jego przyszłości. Głównym celem polskiej polityki energetycznej jest podniesienie potencjału zasobów energetycznych, dlatego z wielką ekscytacją obserwuję kolejne kroki, jakie są wykonywane w tym kierunku”.
Zgodnie z zapowiedziami, pierwsze wyniki postępowań miały pojawić się pod koniec grudnia. Ostatecznie pierwszy wynik ukazał się w styczniu. Okazuje się, że postępowanie nr 3/2022/MFW zostało nierozstrzygnięte. Wnioski o pozwolenie dla tego obszaru złożyły spółki Cerignola (spółka-córka należąca do RWE), Cristallum 47 (Equinor), EDF Renewable Offshore Polska I, Amber Baltic Wind 2 (Shell), Orlen Neptun IX (PKN Orlen).
Jak wiceminister Gróbarczyk wyjaśnia w decyzji z dnia 2 stycznia 2023 roku, „żaden z wnioskodawców nie osiągnął minimum kwalifikacyjnego w kryterium proponowanych okresów obowiązywania pozwolenia, w tym dat rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji przedsięwzięcia”.
Czytamy dalej w decyzji, że „zaproponowane harmonogramy realizacji przedsięwzięcia nie uwzględniały terminów, w jakich należy uzyskać pozwolenie na budowę i jednocześnie zakazu wznoszenia i wykorzystywania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w akwenie przed końcem 2040 roku. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, nie jest możliwe opracowanie wykonalnego harmonogramu realizacji dla przedsięwzięcia, które uzyskałoby pozwolenie w 2022 lub 2023 roku”.
„Wobec nieosiągnięcia przez żadnego z wnioskodawców minimum kwalifikacyjnego Minister Infrastruktury uznaje postępowanie za nierozstrzygnięte – poinformował wiceminister w decyzji.
Do ogłoszenia ustosunkowała się na Linkedin Natalia Zając, Naczelnik w Ministerstwie Infrastruktury. Poinformowała, że w tym akwenie obowiązuje zakaz zabudowy do końca 2040 roku. Taka informacja pojawiła się także w ogłoszeniu 3/2022/MFW, a zakaz wynika z planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich". Dodała, że "z kolei ogłoszenie 3/2022/MFW zostało zamieszczone zgodnie z obowiązkiem ustawowym, ponieważ został złożony wniosek o wydanie pozwolenia dla morskiej farmy wiatrowej w obszarze 53.E.1"
Czytaj też: Branża offshore wind z zadowoleniem przyjmuje istotne zmiany w regulacjach
Obecnie wnioskodawcy czekają na rozstrzygnięcia pozostałych 10 postępowań, o wynikach których powinniśmy się dowiedzieć w tym roku.

Redaktor