Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

MPWiK Warszawa podpisało umowę na udrożnienie zniszczonego tunelu "Czajki"

   Powrót       09 grudnia 2020       Woda   

Udrożnienie tunelu "Czajki", który uległ zniszczeniu po awarii w sierpniu tego roku, będzie kosztowało prawie 21,5 mln złotych. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy podpisało we wtorek umowę z firmą, która podejmie się tego zadania.

Rzecznik MPWiK w Warszawie Marek Smółka poinformował PAP, że 8 grudnia została zawarta umowa na "Zaprojektowanie i wykonanie robót demontażowych rurociągów technologicznych syfonu w tunelu pod Wisłą po awarii w 2020 roku". Do przetargu zgłosiły się cztery firmy, których oferty wahały się od 21 do 32 mln złotych. Firma ARGO-BUD z Lipkowa złożyła najkorzystniejszą cenowo propozycję wykonania prac.

Pod koniec października Smółka w rozmowie z PAP stwierdził, że odgruzowanie tunelu jest "przedsięwzięciem trudnym", w swoim charakterze "zbliżone do prac górniczych", dlatego musi być przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną i "spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i samej konstrukcji". - Z tych przyczyn tak ważne jest przeprowadzenie wszelkich czynności przygotowawczych z należytą starannością, tak by wybrana firma sprostała zadaniu – dodał.

Rozbiórka pod nadzorem prokuratury

Rzecznik MPWiK podkreślił, że rozbiórka realizowana będzie pod nadzorem ekspertów i przy udziale prokuratury. - Do rozebrania pozostają całe rurociągi i pozostałe urządzenia. Działania muszą być przeprowadzone z najwyższą ostrożnością i starannością – przekazywał PAP rzecznik stołecznych wodociągów. Dopiero po zakończeniu prac przez firmę ARGO-BUD będzie możliwe przeprowadzenie kolejnych oględzin tunelu i pobranie próbek do badań laboratoryjnych.

Na początku września prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie wraz z Komendą Stołeczną Policji i ekspertami z Politechniki Warszawskiej oraz Krakowskiej dokonali pierwszych oględzin tunelu "Czajki". Prokuratura informowała wówczas, że "z uwagi na brak możliwości dotarcia bezpośrednio do uszkodzonego rurociągu, dalsze czynności oględzin zostaną wykonane przez prokuratorów niezwłocznie po usunięciu przez MPWiK zalegających elementów uszkodzonego tunelu".

Czytaj też: Kolejna awaria w „Czajce” i to dzień po kontroli…

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kontroli funkcjonowania rurociągów technologicznych transmitujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz zapewnienia prawidłowego działania systemu odbioru ścieków. Postępowanie dotyczy także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody w Wiśle, do której wpuszczano ścieki.

Prokuratura przesłuchała już m.in. osoby pracujące na terenie obiektu sieci przesyłowej przy ul. Farysa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie – w tym mistrza tego obiektu, kierownika oraz jednego z brygadzistów. Z treści ich zeznań, a także z zapisów monitoringu i danych informatycznych wynika, że do awarii w "Czajce" doszło 29 sierpnia o godzinie 10.27. Informacje zarejestrowane przez komputery w MPWiK zweryfikuje jeszcze biegły z zakresu informatyki. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Stanowisko KE usztywnia się, ale uzyskanie zgodności z dyrektywą ściekową jest możliwe (03 lutego 2021)Zrzuty ścieków do Wisły w stolicy (23 grudnia 2020)Czy Polska zapłaci karę z tytułu niewdrożenia dyrektywy ściekowej? (16 grudnia 2020)Ogłoszono przetarg na drugą nitkę alternatywnego układu przesyłowego ścieków w stolicy (10 grudnia 2020)Trwają konsultacje zmian dotyczących wykorzystania osadów ściekowych (27 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony