Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Wydziale Ocen Oddziaływania na Środowisko RDOŚ w Poznaniu
Inspektor Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

MŚ: rosną przychody parków narodowych

a+a-    Powrót       23 listopada 2018       Zrównoważony rozwój   

Od 2015 roku przychody parków narodowych stopniowo rosną z 255 mln zł w 2015 r. do ponad 281 mln zł w 2017 r. - poinformowała w czwartek wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Dodała, że głównymi pozycjami przychodowymi była sprzedaż drewna oraz turystyka.

W Polsce funkcjonują 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są też wpisane w unijną sieć Natura 2000.

Golińska wyjaśniła na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, że w 2015 roku parki narodowe osiągnęły przychód w wysokości 255 mln zł; w 2016 roku było to ponad 270 mln zł; w 2017 r. - ponad 281 mln zł.

Dodała, że głównymi pozycjami przychodowymi były: sprzedaż drewna oraz opłaty za wstęp do parków bądź udostępnienie parku.

Wiceminister wyjaśniła, że łączna powierzchnia lasów stanowi 60 proc. powierzchni parków narodowych i na części tych terenów prowadzi się ochronę czynną polegającą m.in. na przebudowie składu gatunkowego drzew czy wycince. 25 proc. powierzchni parków narodowych stanowią obszary ścisłej ochrony, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę.

Przedstawicielka MŚ poinformowała, że 13 proc. powierzchni parków to tereny należące do osób prywatnych. Parki na pierwokup tych terenów otrzymują środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich latach było to 4 mln zł rocznie. Ta kwota - zdaniem Golińskiej - ma się również utrzymać w kolejnym roku. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chorzów: 2,5 mln zł na stawy w Parku Śląskim i Różance (29 kwietnia 2019)Czy będzie kolejna wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej? (26 kwietnia 2019)Słońsk: Ponad 28 mln zł na budowę ośrodka muzealno-edukacyjnego (11 lutego 2019)Trwa nabór wniosków o dofinansowanie Planów ochrony obszarów Natura 2000 i parków narodowych (07 lutego 2019)Skażenie gruntu? Dla miast to nie problem (05 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony