Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Nabór na premię kogeneracyjną indywidualną w dniach 14-16 grudnia br.

a+a-    Powrót       16 września 2020       Energia   

14 grudnia br. rozpocznie się nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze.

Nabór potrwa 3 dni. Otwarcie nastąpi 14 grudnia o godzinie 8:15, a zamknięcie 16 grudnia o godzinie 16:15. Ogłoszenie dostępne jest na stronie BIP URE.

Czytaj: Wyniki pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną

Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią indywidualną wynosi 72 TWh (w tym 3,6 TWh dla wytwórców energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach zlokalizowanych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), zaś maksymalna wartość tej premii to ponad 8,6 mld zł, z czego ponad 432 mln zł dla wytwórców energii elektrycznej zlokalizowanych poza terytorium Polski.

Pakiet informacyjny oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie URE w zakładce - Nabór CHP.

Kogeneracja

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wprowadziła nowy system wsparcia w formie premii gwarantowanej indywidualnej.

Czytaj: Ustawa o promowaniu kogeneracji to szansa na pozytywny impuls inwestycyjny [Opinia eksperta]

Źródło: URE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakie premie kogeneracyjne będą obowiązywały w 2021 roku? (17 września 2020)W perspektywie dekady miks energetyczny będzie znacznie bardziej zróżnicowany (16 września 2020)Wchodzi w życie rozporządzenie regulujące sposób kwalifikacji odbiorcy energochłonnego (01 września 2020)Wyniki pierwszej tegorocznej aukcji na premię kogeneracyjną (16 czerwca 2020)W Tarnowie powstanie instalacja kogeneracyjna produkująca energię z odpadów (15 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony