Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
GoBloo firmy Columbus Energy
Nowy standard fotowoltaiki w Polsce - teraz z dopłatą 5000 zł firmy Columbus Energy

Największa w Polsce „elektrownia słoneczna” na budynkach wielorodzinnych

a+a-    Powrót       15 grudnia 2017       Energia   

Na blokach mieszkalnych zarządzanych przez jedną z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych zakończono montaż prawie 3 tys. modułów PV. Wytwarzając rocznie 700 MWh energii, pokrywają one koszty zasilania części wspólnych w budynkach.

To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja PV na budynkach wielorodzinnych, będąca właściwie „rozproszoną elektrownią słoneczną". Składa się z 2771 paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na 35 blokach zamieszkiwanych łącznie przez 15 tys. ludzi. Panele zamontowano na dachach o łącznej powierzchni 0,5 hektara, a ich moc to 739 kWp. Pierwsze instalacje na jednym z budynków powstały półtora roku temu w maju, natomiast niedawno zakończono montaż na pozostałych 34 budynkach.

Zużycie w czasie rzeczywistym kluczowe dla opłacalności

Inwestycja o wartości 4,2 mln zł została w całości sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, z zakończonego już programu Prosument. 2,5 mln zł wsparcia stanowiła pożyczka udzielona na preferencyjnych warunkach, zaś 1,7 mln zł zostało pozyskane w formie dotacji. Jak powiedział Marek Dera, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, dla opłacalności inwestycji kluczowa jest ilość energii zużywanej w czasie rzeczywistym. - Spośród trzech możliwych scenariuszy zużycia (20; 30 i 40 proc.) założyliśmy, że będziemy konsumować na bieżąco 30 proc. Szacunki okazały się trafne, bo okazało się, że w budynku przy ul. Świeradowskiej, gdzie panele zamontowano najwcześniej, zużywane jest 26 proc. energii. Inwestycja zatem spina się finansowo – wyjaśnił. Jak dodał, koszty zasilania części wspólnych budynków były jak dotąd niebagatelne – wynosiły 1 mln zł rocznie.

PV pokrywa zapotrzebowanie na prąd części wspólnych

Obecnie elektrownia wytwarzająca energię w ilości 700 MWh pokrywa koszty funkcjonowania związane z zasilaniem części wspólnych w budynkach (oświetlenie, działanie wind, hydroforni i innych urządzeń elektrycznych). W prąd ze słońca nie są natomiast zaopatrywane poszczególne gospodarstwa domowe, które mają podpisane oddzielne umowy z dostawcą prądu.

Dzięki fotowoltaice mieszkańcy mają jednak gwarancję, że koszty energii nie wzrosną. Spółdzielnia zaś uzyskane oszczędności w kosztach energii elektrycznej będzie sukcesywnie przeznaczać na spłatę pożyczki w okresie 8-9 lat, a po spłacie obniżą się znacząco opłaty mieszkańców w tym zakresie.

Efektywność instalacji widoczna on-line

Co ciekawe, uzysk energii da się śledzić w czasie rzeczywistym on-line, wchodząc w zakładkę „Energia Słoneczna” na stronie wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej. Po kliknięciu w jedną z lokalizacji widać m.in. produkcję prądu w danej chwili i jej zużycie, bilans energetyczny w danym dniu, przychód dzienny, miesięczny, roczny i policzony w całym półtorarocznym okresie trwania projektu. Dodatkowo na stronie można obserwować aktualny i prognozowany stan pogody we Wrocławiu. Można także zapoznać się z korzyściami dla środowiska z tytułu redukcji emisji CO2 do atmosfery. Jak wylicza wiceprezes, elektrownia na dachach ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 600 ton w skali roku, co odpowiada asymilacji tego gazu przez około 150 ha lasu, czyli przez minimum 50 tys. drzew.

Kolejny krok: pompy ciepła

Władze spółdzielni nie zamierzają poprzestać na fotowoltaice. W przyszłości nadwyżka mocy z instalacji PV mogłaby być wykorzystywana do produkcji ciepłej wody użytkowej za pomocą pomp ciepła. Koszty ogrzewania budynków są bowiem 17-krotnie wyższe niż koszty energii elektrycznej, w tym wytworzenie c.w.u. to koszt 7,5 mln zł. Jak mówi Marek Dera, z jednego wyprodukowanego ze słońca kilowata energii elektrycznej można by było uzyskać cztery lub nawet pięć kilowatów energii cieplnej. Ponieważ spółdzielnia zarządza łącznie 100 budynkami, projekt PV może być w przyszłości rozbudowywany i wówczas podgrzewanie wody we własnym zakresie stanie się opłacalne.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bydgoszcz: Ponad 700 tys. zł dofinansowania na instalacje OZE (04 września 2019)Od 2 września rejestracja urządzeń grzewczych w bazie Programu Czyste Powietrze dla producentów (29 sierpnia 2019)Śmiały plan wiedeńskiego portu lotniczego: zero emisji CO2 w 2030 r. (27 sierpnia 2019)Powstanie 9 kolejnych Innowacyjnych Dworców Systemowych (27 sierpnia 2019)Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają być też wspólnoty mieszkaniowe (29 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony