Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Największa w Polsce „elektrownia słoneczna” na budynkach wielorodzinnych

a+a-    Powrót       15 grudnia 2017       Energia   

Na blokach mieszkalnych zarządzanych przez jedną z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych zakończono montaż prawie 3 tys. modułów PV. Wytwarzając rocznie 700 MWh energii, pokrywają one koszty zasilania części wspólnych w budynkach.

To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja PV na budynkach wielorodzinnych, będąca właściwie „rozproszoną elektrownią słoneczną". Składa się z 2771 paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na 35 blokach zamieszkiwanych łącznie przez 15 tys. ludzi. Panele zamontowano na dachach o łącznej powierzchni 0,5 hektara, a ich moc to 739 kWp. Pierwsze instalacje na jednym z budynków powstały półtora roku temu w maju, natomiast niedawno zakończono montaż na pozostałych 34 budynkach.

Zużycie w czasie rzeczywistym kluczowe dla opłacalności

Inwestycja o wartości 4,2 mln zł została w całości sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, z zakończonego już programu Prosument. 2,5 mln zł wsparcia stanowiła pożyczka udzielona na preferencyjnych warunkach, zaś 1,7 mln zł zostało pozyskane w formie dotacji. Jak powiedział Marek Dera, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, dla opłacalności inwestycji kluczowa jest ilość energii zużywanej w czasie rzeczywistym. - Spośród trzech możliwych scenariuszy zużycia (20; 30 i 40 proc.) założyliśmy, że będziemy konsumować na bieżąco 30 proc. Szacunki okazały się trafne, bo okazało się, że w budynku przy ul. Świeradowskiej, gdzie panele zamontowano najwcześniej, zużywane jest 26 proc. energii. Inwestycja zatem spina się finansowo – wyjaśnił. Jak dodał, koszty zasilania części wspólnych budynków były jak dotąd niebagatelne – wynosiły 1 mln zł rocznie.

PV pokrywa zapotrzebowanie na prąd części wspólnych

Obecnie elektrownia wytwarzająca energię w ilości 700 MWh pokrywa koszty funkcjonowania związane z zasilaniem części wspólnych w budynkach (oświetlenie, działanie wind, hydroforni i innych urządzeń elektrycznych). W prąd ze słońca nie są natomiast zaopatrywane poszczególne gospodarstwa domowe, które mają podpisane oddzielne umowy z dostawcą prądu.

Dzięki fotowoltaice mieszkańcy mają jednak gwarancję, że koszty energii nie wzrosną. Spółdzielnia zaś uzyskane oszczędności w kosztach energii elektrycznej będzie sukcesywnie przeznaczać na spłatę pożyczki w okresie 8-9 lat, a po spłacie obniżą się znacząco opłaty mieszkańców w tym zakresie.

Efektywność instalacji widoczna on-line

Co ciekawe, uzysk energii da się śledzić w czasie rzeczywistym on-line, wchodząc w zakładkę „Energia Słoneczna” na stronie wrocławskiej spółdzielni mieszkaniowej. Po kliknięciu w jedną z lokalizacji widać m.in. produkcję prądu w danej chwili i jej zużycie, bilans energetyczny w danym dniu, przychód dzienny, miesięczny, roczny i policzony w całym półtorarocznym okresie trwania projektu. Dodatkowo na stronie można obserwować aktualny i prognozowany stan pogody we Wrocławiu. Można także zapoznać się z korzyściami dla środowiska z tytułu redukcji emisji CO2 do atmosfery. Jak wylicza wiceprezes, elektrownia na dachach ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 600 ton w skali roku, co odpowiada asymilacji tego gazu przez około 150 ha lasu, czyli przez minimum 50 tys. drzew.

Kolejny krok: pompy ciepła

Władze spółdzielni nie zamierzają poprzestać na fotowoltaice. W przyszłości nadwyżka mocy z instalacji PV mogłaby być wykorzystywana do produkcji ciepłej wody użytkowej za pomocą pomp ciepła. Koszty ogrzewania budynków są bowiem 17-krotnie wyższe niż koszty energii elektrycznej, w tym wytworzenie c.w.u. to koszt 7,5 mln zł. Jak mówi Marek Dera, z jednego wyprodukowanego ze słońca kilowata energii elektrycznej można by było uzyskać cztery lub nawet pięć kilowatów energii cieplnej. Ponieważ spółdzielnia zarządza łącznie 100 budynkami, projekt PV może być w przyszłości rozbudowywany i wówczas podgrzewanie wody we własnym zakresie stanie się opłacalne.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Radykalne usprawnienia komunikacyjne za 31 mln zł (14 czerwca 2019)Kiedy rozszerzenie ulg podatkowych na nowo budowane domy? (13 czerwca 2019)Rusza kampania informacyjna „Dom bez rachunków” (04 czerwca 2019)Mniejsze rachunki dzięki słońcu (04 czerwca 2019)Bezpośrednia sprzedaż energii z instalacji PV w formule PPA, czyli jak przygotować się do „życia po aukcjach" (30 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych