Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Account Manager - Handel uprawnieniami do emisji CO2 Hays
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

NCBR wspiera modernizację bloków węglowych

a+a-    Powrót       04 grudnia 2017       Energia   

„Program Bloki 200+” to konkurs ogłoszony w zeszłym tygodniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dotyczący bloków energetycznych o mocy 200 MW, w których głównym paliwem jest węgiel kamienny lub węgiel brunatny.

- Program dotyczy różnego typu sposobów przebudowania dominujących w polskim systemie energetycznym bloków 200 MW pod kątem nowych wyzwań – klimatycznych, środowiskowych czy regulacyjnych - w taki sposób, żeby umożliwić im np. funkcjonowanie w oparciu o wiele różnych paliw – mówił podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej zorganizowanego przez Polską Zieloną Sieć Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Jak wyjaśnił wiceminister, w konkursie chodzi o to, by konsorcja zgłaszały różnego typu idee przebudowania bloków 200, następnie NCBR sfinansuje wstępną fazę opracowania dokumentacji technicznej i będzie stopniowo wybierał, koncentrując na nich również finansowanie, te rozwiązania, które będą najbardziej obiecujące. Efektem programu będzie wyłonienie nowatorskiej technologii modernizacji bloków, a tym samym innowacyjnego rozwiązania na rzecz znacznej modernizacji sieci wytwarzania energii elektrycznej.

NCBR zamierza współpracować z wieloma podmiotami, które spełnią warunki konkursu, co umożliwi także prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w skali rzeczywistego bloku.

Wnioski o dopuszczenie do postępowania należy składać w siedzibie NCBR do 22 stycznia 2018 r., do godz. 12.00.

Działalność NCBR finansowana jest ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej.

Ewa Szekalska: Redaktor, dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Będą korzyści z odejścia od węgla (12 grudnia 2017)„Zielone wsparcie”, czyli więcej niż dotacje (06 grudnia 2017)Trzy uchwały antysmogowe na Dolnym Śląsku (30 listopada 2017)Bezbarwny i bezwonny, ale (już nie) bezużyteczny (28 listopada 2017)Przyszły miks ciepłowniczy jest w rękach ciepłowników i samorządów (27 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony