Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
26.02.2021 26 lutego 2021

Wojsko posprząta Himalaje po wspinaczach, usunie ponad 50 ton odpadów

   Powrót       22 lutego 2021       Odpady   

Armia nepalska w tym roku zamierza oczyścić z odpadów sześć himalajskich szczytów - w tym najwyższy na świecie, czyli Mount Everest. Szacuje się, że sprzątniętych zostanie ponad 50 ton odpadów pozostawionych przez himalaistów na szczytach i wokół obozów.

Jak przekazał "The Himalayan Times", armia oprócz Everestu (8849 m n.p.m.) posprząta też: Lhotse (8516 m n.p.m.), Makalu (8481 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Pumori (7161 m n.p.m.) i Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Czyszczone będą bazy oraz obszary nad nimi. Oszacowano, że ze szczytów trzeba znieść nawet 35 ton odpadów, zaś 18 ton z okolic obozów wspinaczy. Armię wesprą nepalskie instytucje, takie jak: Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska, Departament Parku Narodowego i Ochrony Przyrody, Rada Turystyki Nepalu, Nepalskie Stowarzyszenie Alpinizmu, Stowarzyszenie Ratownictwa Himalajów, Komitet Kontroli Zanieczyszczeń Sagarmatha oraz miasta: Pasang Lhamu, Thasang i Makalu Barun.

Akcja, jak podał "The Himalayan Times", zacznie się 13 kwietnia, zaś zakończy w Światowy Dzień Ochrony Środowiska 5 czerwca. Odpady, które są nietrwałe, zostaną przewiezione do stolicy helikopterem i transportem lądowym a następnie przekazane do recyklingu.

Czytaj też: Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie

Zespół wspinaczkowy sprzątający składa się z 43 alpinistów z wojska oraz szerpów i innych przewodników pomocniczych. Członkowie ekipy sprzątającej odbywają szkolenie w Jomsom. Armia szacuje, że na kampanię potrzeba około 125 milionów rupii, z czego Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska wyda 100 mln, a pozostałe wydatki pokryje samo wojsko.

Zdaniem przedstawicieli armii, współpraca z różnymi instytucjami jest niezbędna do gruntownego oczyszczenia gór i sprawi, że nie będzie potrzeby częstego przeprowadzania akcji porządkowych. Akcja sprzątania Himalajów w Nepalu po raz pierwszy wystartowała w 2019 r. W zeszłym roku nie odbyła się ze względu na pandemię Covid-19. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zmiany po posiedzeniu komisji UNESCO (10 lipca 2019)Środki zmniejszające palność: szkodliwe i niepotrzebne (12 września 2016)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony