
© fot. bnorbert3
1 kwietnia br. jest pierwszym dniem obowiązywania nowych regulacji dotyczących rozliczania energii produkowanej przez prosumentów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), od początku kwietnia obowiązywać będzie tzw. net-billing, czyli wartościowe rozliczanie energii wyprodukowanej przez prosumentów, które oparte będzie o wartość energii ustaloną wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN). Warto przy tym podkreślić, że system net-billingu będzie obowiązywał tylko tych prosumentów, którzy dołączą do systemu od 1 kwietnia br.
System opustów a net-billing
W dotychczasowym systemie opustów mogą pozostać prosumenci, których mikroinstalacje zostały podłączone do sieci przed 1 kwietnia br. i którzy do 31 marca br. złożyli zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Dzięki temu opisywana grupa prosumentów będzie mogła funkcjonować w ramach systemu opustów przez następne piętnaście lat. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w życie na podstawie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r.
- Nowe regulacje nie wprowadzają również dodatkowych obowiązków dla obecnych prosumentów, korzystających już z systemu opustów, związanych z przekazywaniem jakichkolwiek oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach - informuje MKiŚ.
System opustów obowiązuje także prosumentów, którzy przed 1 kwietnia br. zdecydowali się na rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku chęci zmiany systemu rozliczeń z systemu opustów na net-billing, prosument będzie zobowiązany do złożenia odpowiedniego oświadczenia do sprzedawcy energii.
Wedle zapowiedzi MKiŚ nowy system rozliczeń ma otworzyć drogę do dalszego bezpiecznego i stabilnego rozwoju energetyki prosumenckiej, a także zachęcić do większej autokonsumpcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i magazynowania jej nadwyżek.

Dziennikarz