Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko-Ankieter/ka - praca terenowa w Rząśniku ATMOTERM S.A.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

„Zielona lista” w Czystym Powietrzu. Powstanie baza materiałów i urządzeń

a+a-    Powrót       03 sierpnia 2020       Budownictwo   

Już od 2021 r. w ramach programu Czyste Powietrze finansowane będę tylko te materiały i urządzenia, które będą wpisane na tzw. zieloną listę – podaje NFOŚiGW. Listę tworzyć będą producenci i dystrybutorzy urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), planuje się, że w 2021 r. w programie „Czyste Powietrze” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną listę”. - Przygotowanie „Listy zielonych urządzeń i materiałów” (ZUM) jest ważnym elementem nowej odsłony „Czystego Powietrza”, którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań – podaje cytowany w komunikacie prasowym Dominik Bąk, pełniący obecnie obowiązki prezesa NFOŚiGW.

Jak dodał, narzędzie to przyśpieszy weryfikację wniosków w programie oraz wspomoże dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów wykorzystywanych w budynkach poddawanych termomodernizacji. - Pomoc przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem – wyjaśnia NFOŚiGW.

Nowy/stary katalog

Lista zielonych urządzeń i materiałów powstanie na bazie utworzonego wcześniej katalogu(1) urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu Czyste Powietrze. Katalog ten ma teraz zostać uaktualniony o dodatkowe elementy, czyli takie wyroby budowlane, jak materiały izolacyjne czy stolarka okienna i drzwiowa. NFOŚiGW wyjaśnia, że nowy „zielony” katalog będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi programu.

Zielona lista dostępna ma być pod adresem lista-zum.ios.edu.pl.

Jak przedsiębiorcy mogą dopisać swoje produkty na listę?

Listę tworzyć będą producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych. - Żeby wpisać urządzenie/materiał na listę, wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy – wyjaśnia NFOŚiGW.

Powstały katalog urządzeń i materiałów ma być aktualizowany na bieżąco w trakcie trwania programu, czyli do 2029 r. Za realizację katalogu, w tym także administrację i aktualizację, odpowiadać będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Infolinia Czystego Powietrza

- W ramach aneksowanej umowy, IOŚ-PIB odpowiedzialny będzie również za uruchomienie i obsługę profesjonalnej infolinii programu „Czyste Powietrze”. Pierwszej porady – pod numerem 22 340 40 80 – można spodziewać się 3 sierpnia tego roku. Konsultanci będą dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Pomoc ma działać przez 2,5 roku – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Przypisy

1/ Więcej szczegółów tutaj:
https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Naukowcy AGH opatentowali metodę służącą walce ze smogiem (21 października 2020)Można wnioskować o wyższe dotacje – do 37 tys. zł – w programie Czyste powietrze (21 października 2020)Zielona transformacja już trwa (20 października 2020)Rybnik w Programie Stop Smog (02 października 2020)Paragrafem w smog. Jak samorządy przeciwdziałają złej jakości powietrza? (29 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony