Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Prezes NFOŚiGW o walce ze smogiem: mamy więcej pieniędzy niż złożonych wniosków

   Powrót       17 stycznia 2017       Energia   

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko do dyspozycji w skali kraju jest ok. 5 mld zł, które mogą sfinansować inwestycje służące likwidacji emisji zanieczyszczeń do atmosfery (w tym tzw. smogu). Ponadto, Narodowy Fundusz ma dostępne kolejne 5 mld zł, które będą przeznaczone na dotacje i pożyczki dla beneficjentów. Tymczasem, do tej pory do Funduszu trafiło zaledwie 150 wniosków na rozbudowę sieci ciepłowniczych o wartości ok. 700 mln zł.

- Za niską emisję w miastach odpowiadają głównie przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, które posiadają sieć ciepłowniczą, a także, w mniejszym stopniu, elektrociepłownie. Dzisiaj można składać wnioski i dostać dofinansowanie na modernizację i rozbudowę systemów ciepłowniczych, w tym również węzłów. Najbardziej efektywną walką ze smogiem nie jest wymiana pojedynczych pieców, ale rozbudowa sieci ciepłowniczych i pełna likwidacja pieców. Najtańszą energią jest ta, która jest niezużyta. Wciąż mamy problem z termomodernizacją budynków - mówi Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem prezesa zarządu WFOŚiGW w Szczecinie Jacka Chrzanowskiego, skutecznym działaniem w walce ze smogiem był program Kawka. - W skali całego kraju wydaliśmy ok. 700 mln zł, a w ramach tych środków wymieniono 34 tys. szkodliwych dla środowiska instalacji - mówi Chrzanowski. Wyjaśnia także, że beneficjenci są przyzwyczajeni do obowiązującej w tym programie dotacji i trudno jest im się przestawić na pomoc zwrotną proponowaną przez NFOŚiGW. Dalej dodaje, że przedsiębiorstwa energetyki cieplnej nie są jego zdaniem źródłem niskiej emisji w takim stopniu, jak są nimi domy jednorodzinne z piecami i kominami. Niestety, środki finansowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mogą trafić jedynie do ograniczonej liczby beneficjentów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiedza to zdrowie, czyli kilka słów o badaniu jakości powietrza w Polsce (04 marca 2021)Władze Chin zezwolą w tym roku na niewielki wzrost zanieczyszczenia powietrza (26 lutego 2021)Polska pozwana przed TSUE za nieprzestrzeganie dyrektywy dotyczącej hałasu (19 lutego 2021)PAS wylicza mankamenty Czystego Powietrza (22 stycznia 2021)Smogowy ranking europejskich miast. Ilu zgonów można by uniknąć? (21 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony