Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

590 mln zł na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji

   Powrót       18 września 2019       Woda   

Z 200 mln do 590 mln zł zostanie zwiększony budżet programu priorytetowego NFOŚiGW, którego celem jest poprawa stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji - poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tym programem planujemy zwiększyć jego budżet z 200 mln zł do 590 mln zł – podkreślił na konferencji prasowej minister. W ramach programu będzie można otrzymać pożyczki m.in. na budowę lokalnych oczyszczalni ścieków dla budynków, osiedli mieszkaniowych oraz małych miejscowości.

- Wsparcie finansowe będzie można również przeznaczyć na przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, podłączenia kanalizacyjne, budowę sieci wodociągowych oraz tworzenie ujęć wody czy stacji uzdatniania wody – dodał minister.

Więcej o przydomowych oczyszczalniach ścieków przeczytać można w Temacie Miesiąca: Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jak zaznaczył, pożyczki będą mogły być częściowo umarzane w zależności od sytuacji finansowej gminy. Minister odniósł się też do problemu zagospodarowania odpadów rolniczych zapowiadając program w tym zakresie dla całego kraju.

Odpady z folii rolniczych

Kowalczyk przypomniał, że w ramach programu pilotażowego NFOŚiGW „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” przeprowadzonego w 7 gminach na terenie powiatów ostrowskiego i ostrołęckiego, gminy złożyły wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 406 tys. zł. - W związku z większą ilością odebranych odpadów łączna kwota ta została zwiększona do ponad 570 tys. zł. Efektem zrealizowanych działań jest zagospodarowanie ponad 1156 ton odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag – powiedział minister Kowalczyk.

Zdaniem ministra pilotaż programu zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań wypadł bardzo pomyślnie, dlatego resort zdecydował, że zostanie on wdrożony na terenie całego kraju. - Przeznaczymy na to 100 mln zł ze środków NFOŚiGW. Planujemy, że masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu wyniesie co najmniej 200 tys. ton – dodał.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przemysł 4.0 w branży wod-kan to mix technologii i kapitału intelektualnego pracowników (18 listopada 2020)Czym zastąpić szamba? W Sękowej już wiedzą (18 listopada 2020)Do trzech razy sztuka, czyli gospodarka wodna w rękach Ministra Infrastruktury (16 listopada 2020)Konsultacje społeczne VI AKPOŚK (09 listopada 2020)Powstaje pierwszy program inwestycyjny w zakresie jakości i ograniczenia strat wody pitnej w Polsce (03 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony