Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.11.2020 27 listopada 2020

Nidzica: Dobiegła końca budowa nowego dworca kolejowego

   Powrót       13 października 2020       Transport   

Budowa dworca w Nidzicy dobiegła końca i od dziś znowu mogą korzystać z niego podróżni. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Polska Wschodnia w wysokości 5,3 miliona złotych. Obiekt powstał w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego (IDS). To autorski projekt PKP SA obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań.

Czytaj też: Kolej pełni ważną rolę w transporcie intermodalnym

Realizacja inwestycji obejmowała wyburzenie istniejącego obiektu i wybudowanie nowego parterowego budynku w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. W ramach projektów IDS wykorzystane są proekologiczne rozwiązania, takie jak: panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej, oświetlenie LED oraz pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych i są kosztowne w utrzymaniu.

Na dworcu w Nidzicy powstały dwie poczekalnie - wewnątrz budynku oraz otwarta pod zadaszeniem od strony peronów. W środku przewidziano miejsca na poczekalnię, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem i pomieszczenia gospodarcze. W budynku mieści się także punkt biblioteczny w formie poczekalni. Obiekt został wyposażony w monitoring oraz system informacji pasażerskiej. Przy budynku stanęła wiata dla rowerów. Jest również nowy parking dla samochodów. Łączny koszt inwestycji to 14,3 miliona złotych, w tym 5,3 miliona złotych pochodzi z funduszy unijnych Programu Polska Wschodnia.

Sprawna kolej regionalna

Budowa dworca w Nidzicy to jeden z elementów projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”, której całkowita wartość to ponad 500 milionów złotych, z czego prawie 370 milionów złotych to wkład Unii Europejskiej.

Do końca roku na tej trasie pociągi pojadą do 140 km/h. Czas przejazdu między Olsztynem, a stolicą kraju najszybszym pociągiem wyniesie nieco ponad 2 godziny. Wygodniej będzie można wyruszyć w podróż z 12 zmodernizowanych stacji i przystanków, w tym z Nidzicy.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

79 projektów zakwalifikowanych do II etapu Kolei Plus (26 listopada 2020)Zatrzymano samochód z 24 tonami nielegalnych odpadów (25 listopada 2020)Bokova: Zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozwój ludzi (20 listopada 2020)Podsumowanie Global e-Mobility Forum 2020 (20 listopada 2020)Taksonomia UE wyznacza ogólne ramy prawne, trwają prace nad aktami delegowanymi (19 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony