Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwo Energii
GoBloo firmy Columbus Energy

Niebawem drugi konkurs dla klastrów energii

a+a-    Powrót       15 czerwca 2018       Energia   

Drugi i być może ostatni już konkurs na pilotażowy klaster energii zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Taką informację przekazało Ministerstwo Energii w czwartek, na seminarium “Klastry energii: rynek i technologia” zorganizowanym przez firmę CBE w Warszawie.

- Mogą Państwo już zacząć się przygotowywać do składania wniosków - powiedział Piotr Czopek, naczelnik Wydziału energii rozporszonej w Departamencie energii odnawialnej i rozproszonej. Koordynowany przez niego zespół zajmował się analizą wniosków w pierwszym konkursie, rozstrzygniętym w kwietniu tego roku. Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zdobyły wówczas 33 klastry (miano lidera przypadło Klastrowi Energii Zbiornika Czorsztyńskiego, który otrzymał maksymalną liczbę punktów na etapie oceny merytorycznej, pełna lista nagrodzonych inicjatyw znajduje się tutaj).

Zgłoszenia w drugim konkursie przyjmowane będą najprawdopodobniej tylko do końca lipca. Ideą ministerstwa nie jest bowiem certyfikowanie dużej liczby klastrów, lecz poznanie samych inicjatyw i wybranie najciekawszych, które będą pomocne w tworzeniu przyszłych przepisów prawnych. Naczelnik zapowiedział, że nieco zmieni się regulamin konkursu, natomiast załączniki do wniosku konkursowego pozostaną te same. Przygotowując się do kolejnego konkursu szczególną uwagę należy zwrócić na definicję klastra energii. - W pierwszym konkursie na etapie oceny formalnej wniosków pojawiły się podmioty spoza listy podmiotów ujętych w definicji. Uczulam, żeby zwracać na to uwagę podczas składania dokumentacji w drugim konkursie na Pilotażowy Klaster Energii - podkreślił prelegent. Druga edycja ma pomóc zidentyfikować nowe projekty inwestycyjne i nawiązać bliższą współpracę z kolejnymi klastrami. Rozmowy z przedstawicielami inicjatyw pozwolą stworzyć przyjazne im ramy prawne oraz określić bariery ich rozwoju.

Trwają prace nad prawem dla energetyki rozproszonej

Nasza redakcja zapytała na jakim etapie są prace nad przyszłymi regulacjami.

- Rozpoczynamy prace nad założeniami do regulowania obszaru energetyki rozproszonej. Zapewne będzie to regulacja ustawowa – mówi Piotr Czopek. Być może pierwsze efekty pojawią się pod koniec tego roku, lecz jest jeszcze za wcześnie by mówić o pewnym terminie. Póki co Czopek pozytywnie ocenia zmiany wprowadzane na poziomie ustawy o OZE, które zostały zatwierdzone przez Sejm w ubiegłym tygodniu. - Wiele zostało tam zrobione dla tych najmniejszych źródeł - biogazowni rolniczych czy hydroelektrowni, mamy FIT-y, FIP-y, które mam nadzieję, przyczynią się do tego, że energetyka rozproszona będzie się rozwijać – komentował Czopek na seminarium.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Cztery gminy z dolnośląskiego tworzą nowy klaster energii (06 marca 2019)Zielony konserwatyzm Emilewicz (05 grudnia 2018)II konkurs dla klastrów energii rozstrzygnięty (09 listopada 2018)Turkowski Klaster Energii powiększa się (13 sierpnia 2018)Ministerstwo Energii ogłasza II Konkurs dla klastrów energii (29 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony