Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Projektant instalacji elektrycznych IDE Projekt Sp. z o.o.
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Nieczynna kopalnia stanie się magazynem energii

a+a-    Powrót       14 marca 2019       Energia   

Kopalnia cynku w Południowej Australii zostanie przekształcona w magazyn energii. Wykorzystana zostanie zyskująca w ostatnich latach na popularności technologia magazynowania energii w sprężonym powietrzu.

Systemy magazynowania energii w sprężonym powietrzu, skrótowo nazywane CAES (ang. Compressed Air Energy Storage), stanowią obecnie niewielki odsetek na rynku magazynowania energii. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA), opowiadają one obecnie za mniej niż 4 proc. rynku (96 proc. istniejących magazynów energii stanowią bowiem elektrownie szczytowo-pompowe).

Naukowcy przewidują jednak, że magazynowanie sprężonego powietrza może odegrać w przyszłości istotną rolę w przejściu na energetykę opartą o odnawialne źródła energii. Z tego powodu australijski rząd zdecydował dofinansować projekt Hydrostor's Angas kwotą 6 mln dol. australijskich. Projekt otrzymał także 3 mln dol. australijskich dofinansowania z funduszu zarządzanego przez stan Australii Południowej.

Australia dołącza do Niemiec i Stanów Zjednoczonych

Systemy CAES są obecnie dość dobrze rozwiniętą technologią. Z powodzeniem metoda ta wykorzystywana jest w Huntorf (Niemcy) czy McIntosh (Stany Zjednoczone), teraz korzystać będą z niej również w Australii. Prace w tym kierunku podjęte zostały przez Australijską Agencję Energii Odnawialnej (ang. Australian Renewable Energy Agency, ARENA), która przewodniczy realizacji pierwszego w tym kraju magazynu sprężonego powietrza.

Idea technologii CAES zbliżona jest do zasady działania popularnych elektrowni szczytowo-pompowych, zmianie ulega jednak nośnik energii, którym w tym przypadku jest powietrze. System CAES wykorzystuje nadwyżki energii elektrycznej na rzecz sprężenia powietrza do ciśnienia wynoszącego 60-70 barów oraz wtłoczenia go do zbiorników. W okresach niedoboru energii powietrze to kierowane jest do turbiny gazowej, gdzie używane jest do wytwarzania energii elektrycznej.

Pilotażowy projekt wart 33 mln dolarów australijskich

Projekt Hydrostor's Angas to pierwszy w Australii zaawansowany magazyn energii sprężonego powietrza (A-CAES). Realizacja projektu wynieść ma ponad 33 mln dol. australijskich. W celu minimalizacji kosztów zdecydowano, że zrealizowany zostanie w nieczynnej obecnie kopalnia cynku Angas w Adelajdzie (Australia Południowa).

Dzięki wykorzystaniu istniejącej podziemnej infrastruktury wydobywczej znacznie obniżone zostaną koszty przedsięwzięcia. - Magazynowanie sprężonego powietrza ma potencjał, by zapewnić podobne korzyści jakie dają elektrownie szczytowo pompowe, ma też jednak dodatkowe zalety związane z elastycznością lokalizacji i topografii – czytamy w komunikacie prasowym ARENA.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pierwszy światowy Dzień Magazynowania Energii i Elektromobilności – to właśnie dziś (25 lipca 2019)Wpływ magazynów energii na sieć trakcyjną (19 lipca 2019)Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy (15 lipca 2019)Przetarg na wykonawcę magazynu energii zintegrowanego z blokiem konwencjonalnym (24 kwietnia 2019)Projekty dot. cyklu życia ogniw mają szansę na wsparcie finansowe (19 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony