Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Wydziale Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem RDOŚ w Katowicach
Prawo ochrony środowiska - prestiżowe studia podyplomowe Uczelnia Łazarskiego

Nowa poprawka do Prawa ochrony środowiska

a+a-    Powrót       14 lutego 2019       Management   

Prezesi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają polegać lustracji - taką poprawkę do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska zgłosił w środę wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO). Sama ustawa reguluje kwestie odszkodowań od lotnisk.

W środę w Senacie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy to inicjatywa wyższej izby parlamentu, która ma dostosować przepisy prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W trakcie debaty nad tym projektem, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożył propozycję poprawki. Nazwał ją "lex Kujda" i wyjaśnił, że dotyczy ona obowiązku lustracyjnego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecne przepisy tego nie przewidują. Wicemarszałek pytał m.in., dlaczego nazwisko b. szefa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy znalazło się zbiorze zastrzeżonym IPN. We wtorek szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że przyjął rezygnację Kujdy z funkcji prezesa Narodowego Funduszu. Dodał, że rada nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o rozpisaniu konkursu na nowego szefa Funduszu.

W związku ze złożeniem przez Borusewicza poprawki, projektem noweli Prawa ochrony środowiska zajmą się jeszcze raz połączone senackie komisje środowiska, samorządu i ustawodawcza. W środę Senat zobligował komisje do przedstawiania dodatkowego sprawozdania, tak by trzecie czytanie projektu mogło się odbyć jeszcze podczas obecnego posiedzenia wyższej izby parlamentu.

TK: Dwa lata to za mało

Propozycja nowych przepisów reguluje kwestie występowania o odszkodowania z powodu ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości. Nowela dotyczy przede wszystkim odszkodowań od lotnisk np. ws. wykupu nieruchomości lub ich części, czy zmniejszenia ich wartości w związku z działalnością portów lotniczych.

Dotychczasowe przepisy zostały w marcu 2018 roku uznane przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z ustawą zasadniczą. TK odroczył utratę mocy sprzecznego z konstytucją przepisu o 12 miesięcy. Zakwestionowany przepis przewiduje dwuletni termin na dochodzenie roszczeń m.in. dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, położonych na obszarze ograniczonego użytkowania lotnisk. Trybunał uznał, że ten dwuletni okres był za krótki.

W pierwotnym senackim projekcie okres ten był wydłużony do 5 lat, ale podczas wtorkowego posiedzenia komisji senatorowie zdecydowali się skrócić go do 3 lat. Ten czas liczony będzie od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego, powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Projekt stanowi ponadto, że po tym czasie nie będzie można wystąpić już z takim roszczeniem.

Senatorowie zgodzili się również na poprawkę usuwającą z projektu przepis, pozwalający na dochodzenie roszczeń, które wygasły przed wejściem w życie przepisów noweli. Zgonie z pierwotnym projektem właściciele mieliby na to 3 lata.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 marca br. - ma to związek z wyrokiem TK i utratą mocy sprzecznego z konstytucją przepisu. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kto może spowodować szkodę w środowisku? GDOŚ wyjaśnia (08 lipca 2020)Andrzej Śliwka został nowym wiceministrem aktywów państwowych. (18 czerwca 2020)Małgorzata Golińska sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska (15 maja 2020)Łukasz Młynarkiewicz prezesem Państwowej Agencji Atomistyki (12 maja 2020)Robert Chciuk nowym zastępcą prezesa Wód Polskich ds. usług wodnych (02 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony