Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Administrator Systemów Informatycznych Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Nowa technologia szansą na odzysk rzadkich metali

a+a-    Powrót       18 maja 2017       Odpady   

Elementem gospodarki o obiegu zamkniętym jest odzysk rzadkich metali. Nowa technologia, stworzona przez naukowców z Gliwic, pozwoli na odzysk krytycznych surowców w Europie - wolframu i kobaltu - z odpadów węglików spiekanych.

Wolfram jest bardzo ważnym pierwiastkiem wykorzystywanym w stalownictwie. Ponadto, z wolframu produkowane są żarniki, które można spotkać w każdej żarówce. Kobalt natomiast występuje w bateriach. Dodatkowo obydwa metale są składnikami węglików spiekanych, służących do wytwarzania narzędzi ściernych i występujących w nożach, łożyskach i narzędziach szybkotnących.

Wcześniej odzysk tylko wolframu

Przedmiotem badań gliwickich naukowców jest odzyskiwanie wolframu i kobaltu z elementów ściernych do pił i szlifierek. Wcześniej odzysk wolframu napotykał problemy z uwagi na silny związek pierwiastka z węglem. Dotychczas odpady węglików spiekanych były wypalane w temperaturze około 700 st. C. Węgiel zawarty w odpadach ulatniał się w postaci dwutlenku węgla, natomiast metale pozostawały w postaci sproszkowanych tlenków. Proszek mieszano z zasadą, powodując powstanie wolframu sodu, z którego można było odzyskać wolfram. Jednak przy tej metodzie w odpadach pozostawał kobalt.

Naukowcy z Gliwic postanowili odwrócić cały proces odzysku tak, by najpierw odzyskać kobalt. Po dodaniu do odpadów kwasów siarkowego i chlorowodorowego z dodatkiem czynnika utleniającego, metal jest odzyskiwany na drodze reakcji wymiany jonowej. Co więcej, po dodaniu kwasów, do roztworów przedostaje się dużo zanieczyszczeń, dlatego po spaleniu reszty osadów w temperaturze ok. 500 st. C w proszku pozostają głównie tlenki wolframu, które następnie są wykorzystywane do stworzenia kwasów wolframowych czy wolframianów. Istotne jest również, że czystość końcowego produktu pozwala na jego wykorzystanie w katalizatorach.

Złoża w Chinach, zapotrzebowanie w Europie

Za rozwojem technologii odzysku odpadów zawierających wolfram przemawiają nie tylko czynniki ekonomiczne, ale także geopolityczne. Obecnie połowa europejskich węglikowych odpadów jest poddawana recyklingowi w celu odzysku wolframu. Złóż wolframu jest niewiele, a ponadto są one zlokalizowane głównie na terenie Chin. Stąd jego wydobycie jest zależne od praktycznie jednego monopolisty. Dodatkowo, wolfram i kobalt, obok grafitu, magnezu i metali ziem rzadkich, zostały przez Komisję Europejską wpisane na listę 14 surowców krytycznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarek europejskich.

Najpierw ren, teraz wolfram i kobalt

Na świecie, a zwłaszcza w Japonii, recykling węglików spiekanych prowadzony jest na skalę przemysłową, podczas gdy w Polsce odpady zawierające węgliki są jedynie składowane. Rozwój metody opracowanej przez polskich naukowców pozwoli przeprowadzać odzysk obu rzadkich metali jednocześnie. Według szacunków z węglików można odzyskać około 10 proc. światowej produkcji wolframu i kobaltu. Naukowcy z Gliwic mają już wśród swoich osiągnięć stworzenie technologii produkującej ren, rzadki pierwiastek z grupy metali przejściowych.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Konkurs PORT PC dla firm instalacyjnych w ramach akcji społecznej „Dom Bez Rachunków” (22 stycznia 2020)IX edycja Smart Communications & Technology Forum – power grid inventory w lutym (20 stycznia 2020)Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK we Wrocławiu (17 stycznia 2020)Radiowy system odczytywania wodomierzy już w całych Piekarach Śląskich (15 stycznia 2020)Kto zaprojektuje energooszczędny basen? Miasto i gmina Piaseczno organizuje konkurs (31 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony