Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Ochrona ludności: nowe przepisy pozwolą zwiększyć pomoc w razie katastrof

a+a-    Powrót       08 marca 2019       Ryzyko   

UE wzmacnia potencjał ochrony ludności, by ulepszyć prewencję, a w razie klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej przez człowieka móc na czas udzielić pomocy państwom członkowskim i innym krajom uczestniczącym w unijnym mechanizmie.

Rada przyjęła wczoraj decyzję zmieniającą unijny mechanizm ochrony ludności. Akt ustanawia dodatkową pulę zasobów (rescEU), która pozwoli świadczyć pomoc, gdy ogólny potencjał nie wystarczy. RescEU będzie się składać zwłaszcza ze środków powietrznych do walki z pożarami lasów oraz z zasobów pozwalających reagować na sytuacje wymagające pilnej pomocy medycznej i na incydenty chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe. Decyzja wzmocni również dobrowolną pulę zasobów krajowych.

- Od 2001 r. unijny mechanizm ochrony ludności był uruchamiany ponad 300 razy. Zapewnił dodatkowe wsparcie krajom zmagającym się z wszelkiego rodzaju sytuacjami nadzwyczajnymi i pomógł chronić ludność nimi dotkniętą. Uaktualnione przepisy pozwolą zapewnić wsparcie szybciej, dzięki czemu pomoc dotrze na czas, nawet jeśli trzeba będzie zareagować na kilka katastrof jednocześnie – mówił Carmen Daniela Dan, rumuńska minister spraw wewnętrznych.

Nowe przepisy przewidują poprawę prewencji: państwa członkowskie będą musiały jeszcze bardziej rozwinąć ocenę swojego potencjału zarządzania ryzykiem i planowanie tego zarządzania. Szersze będą także szkolenia i dzielenie się wiedzą. Zadaniem Komisji będzie stworzenie unijnej sieci wiedzy w zakresie ochrony ludności. Skupi ona podmioty zajmujące się ochroną ludności i zarządzaniem klęskami i katastrofami.

Co dalej?

W przyszłym tygodniu decyzja zostanie formalnie podpisana przez Radę i Parlament Europejski. Następnie ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dzień później.

Kontekst

Unijny mechanizm ochrony ludności powstał w 2001 r. Pomógł usprawnić współpracę między państwami członkowskimi i ułatwił szerzej zakrojoną koordynację działań w dziedzinie ochrony ludności. W razie klęski lub katastrofy o pomoc w ramach mechanizmu wystąpić może każdy kraj na świecie, a także ONZ i inne stosowne organizacje międzynarodowe.

Jak jednak pokazują ostatnie doświadczenia, dobrowolne oferty wzajemnej pomocy (koordynowane i ułatwiane przez mechanizm) nie zawsze w razie klęski lub katastrofy pozwalają udostępnić wystarczający potencjał. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy państwa członkowskie są w tym samym czasie dotknięte tym samym rodzajem klęski lub katastrofy.

W listopadzie 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, który miał zaradzić tym problemom.

Źródło: www.consilium.europa.eu

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na ile pompy ciepła wpływają na środowisko? (08 kwietnia 2019)RB ONZ: Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych globalnym obowiązkiem (28 stycznia 2019)Otamowanie pożaru w kopalni w Karwinie oznacza wielomiesięczną akcję (21 grudnia 2018)Skutki katastrof naturalnych mogą kosztować więcej (20 grudnia 2018)Jesteśmy blisko wyzwolenia naturalnych emisji gazów cieplarnianych, których nie będziemy w stanie zatrzymać (20 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony