Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Sprzedaży Energii Energomix Sp. zo. o.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Nowelizacja ustawy o OZE trafi do Sejmu jeszcze w czerwcu

a+a-    Powrót       11 czerwca 2019       Energia   

Rząd jest na ostatniej prostej prac nad dokumentem, który przewiduje sporo ułatwień dla producentów zielonej energii. Poza rozwiązaniami prosumenckimi, zmian jest znacznie więcej.

Podczas odbywającej się w Serocku konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej padła deklaracja, że jeszcze w tym miesiącu resort energii „zamknie projekt rządowy ustawy o OZE i prześle go do parlamentu". Co ciekawe, nowelizacja(1) nadal ewoluuje i wcale nie jest przesądzone, że przekazana do Sejmu wersja zostanie w tym samym kształcie przyjęta. Dokument zawiera też zmiany będące wynikiem prac Międzyresortowego Zespołu do spraw Ułatwienia Inwestycji w Prosumenckie Instalacje Odnawialnych Źródeł Energii, pracującego pod przewodnictwem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Zmiany w tym obszarze opisane zostały szczegółowo tutaj. Realizacja tegorocznych aukcji, których przeprowadzenie nowelizacja umożliwia, ma przynieść przyrost nowych mocy wytwórczych w wymiarze ponad 3 tys. MW.

(Bez)cenny czas

Obowiązujący dziś 18-miesięczny termin na uruchomienie sprzedaży energii z instalacji fotowoltaicznej po wygranej aukcji okazywał się niejednokrotnie zbyt krótki. Dlatego inwestorzy, którzy wygrają tegoroczne aukcje, mają według najnowszego projektu ustawy mieć na wyprodukowanie pierwszej kilowatogodziny pół roku dłużej, tj. 24 miesiące. Co ciekawe, z opublikowanego jeszcze w środę projektu wynikało, że inwestorzy „zyskają” tylko trzy miesiące. Piątkowy projekt wydłuża termin o dodatkowe trzy miesiące. Więcej czasu otrzymają też deweloperzy farm wiatrowych, dla których termin uruchomienia sprzedaży energii wydłużono z 24 do 33 miesięcy. Nowelizacja umożliwia zresztą uczestnikowi aukcji przeprowadzenie aktualizacji oferty w zakresie planowanej daty rozpoczęcia okresu korzystania z wsparcia, alokacji energii do poszczególnych lat wskazanych w ofercie oraz mocy zainstalowanej instalacji. - Proponowane zmiany wynikają ze złożonego procesu inwestycyjnego, dla którego określenie precyzyjnej daty zakończenia inwestycji na etapie składania oferty jest niemożliwe. Tym samym, pozwala się uczestnikom modyfikować ofertę na dalszym etapie w taki sposób, aby wskazanie daty przystąpienia do systemu było bardziej precyzyjne – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dobra wiadomość nie tylko dla wytwórców

W nowelizacji warto zwrócić uwagę na zmianę art. 168 pkt 15 ustawy, która przewiduje wyłączenie w określonych przypadkach sankcji za wyprodukowanie energii elektrycznej w ilości mniejszej niż 85 proc. wolumenu zgłoszonego w ofercie. Właściciel instalacji OZE będzie zwolniony z kary, jeżeli braki w produkcji spowodowane będą okolicznościami określonymi w art. 83 ust. 3b ustawy o OZE. Chodzi m.in. o wystąpienie awarii w systemie elektroenergetycznym, klęski żywiołowe czy działania siły wyższej. Zmiana art. 136 ust. 4 pkt 2 ustawy o OZE rozszerza katalog kierunków i specjalności ukończenia studiów wyższych o kierunek „energetyka”, pozwalający uzyskać absolwentom tego kierunku certyfikat instalatora instalacji OZE bez konieczności zdania dodatkowego egzaminu.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321260/katalog/12571715#12571715

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miks energetyczny coraz bardziej zależny od gry rynkowej (26 maja 2020)Przemysłowy Panel PV – ambitne plany polskiego przemysłu fotowoltaicznego (25 maja 2020)EUSEW 2020: Czysta energia dla zielonego ożywienia gospodarki (25 maja 2020)Wchodzi w życie rozporządzenie określające ceny referencyjne dla tegorocznych aukcji OZE (20 maja 2020)Pakiet przepisów w obszarze prosumentów i spółdzielni energetycznych - rozpoczęły się konsultacje publiczne (18 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony