Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. planowania i wykonania Ministerstwo Energii
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Nowy instrument finansowania. Więcej funduszy UE na rozwój i realizację celów klimatycznych

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Zrównoważony rozwój   

Finansowanie działań zewnętrznych UE powinno wspierać cele rozwojowe, klimatyczne i środowiskowe oraz promować demokrację, rządy prawa oraz prawa człowieka – uważają europosłowie. W poniedziałek komisje spraw zagranicznych i rozwoju przyjęły wspólne stanowisko w sprawie proponowanego Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej (NDICI).

Nowy instrument finansowy, po uzgodnieniu przez europarlament i Radę UE, ukierunkuje największą część unijnych funduszy na działania zewnętrzne, przy proponowanym budżecie w wysokości 93,54 mld euro (w cenach bieżących) na okres 2021-2027. To o niemal 4 mld euro więcej niż wynika z wniosku Komisji Europejskiej.

45 proc. funduszy na cele klimatyczne

NDICI łączy większość obecnych unijnych instrumentów finansowania zewnętrznego, w tym Europejskiego Funduszu Rozwoju, w jeden szeroki instrument. Po wejściu w życie będzie głównym narzędziem UE do wspierania współpracy z krajami spoza Unii, a także do realizacji międzynarodowych zobowiązań wynikających z Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r. oraz Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu. Europosłowie proponują, aby 45 proc. funduszy NDICI wspierało cele klimatyczne i środowiskowe.

Nowy instrument ustanowi również ramy (Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus) dla zewnętrznych inwestycji mających na celu pozyskanie dodatkowych środków finansowych na zrównoważony rozwój z sektora prywatnego.

Zawieszenie funduszy UE za naruszenia demokracji lub rządów prawa

Posłowie uważają promocję demokracji, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka za kluczowe cele działań zewnętrznych UE. Ich zdaniem kraje nie respektujące tych zasad powinny mieć zawieszone finansowanie z unijnych funduszy.

Uznając potrzebę większej elastyczności przy zarządzaniu unijnymi instrumentami działań zewnętrznych, posłowie do PE chcą zrównoważyć tę sytuację z większą kontrolą parlamentarną, a także wzmocnić przepisy dotyczące zarządzania i rozliczalności w zakresie programowania i administrowania funduszami.

Co dalej?

Proponowany instrument NDICI wejdzie w życie jeśli zostanie uzgodniony przez Parlament Europejski i Radę. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na sesji plenarnej w dniach 25-28 marca w Strasburgu.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Samorządowcy zaapelowali o ambitny budżet UE (18 marca 2019)Metropolia GZM: Dodatkowe 40 mln zł na działania antysmogowe (13 marca 2019)Cena chaosu przestrzennego to 2,2 tys. zł rocznie na osobę (12 marca 2019)Porozumienie ws. zasad wydawania unijnych środków na infrastrukturę (11 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony