Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista ds. ochrony środowiska w zakresie ochrony powietrza WIOŚ Gdańsk
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.

NSA daje zielone światło dla walki ze smogiem

a+a-    Powrót       13 marca 2019       Powietrze i klimat   

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek trzy skargi kasacyjne na małopolską uchwałę antysmogową dotyczącą Krakowa. Wyrok jest prawomocny. NSA w swoim uzasadnieniu nie podzielił argumentacji skarżących, jakoby uchwała antysmogowa ograniczała niezgodnie z prawem ich konstytucyjne prawa, godziła w ich wolności.

Chodzi o skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego, podjętą 15 stycznia 2016 r. Wprowadzała ona na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Skargę złożyły cztery osoby. W tej sprawie 27 września 2016 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie odbyła się rozprawa sądowa, podczas której sąd oddalił skargi.

- Dzisiejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że dotychczasowe działania miasta mają sens. Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, co oznacza, że od tego momentu za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie miasta Krakowa.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za wymianę kopciucha (20 marca 2019)Złożono projekt uchwały zakazującej spalania wegla na opolszczyźnie (11 marca 2019)Jak przeprowadzić inwentaryzację źródeł ciepła? Skawina ma pomysł (25 lutego 2019)We Wrocławiu powstanie punkt doradztwa energetycznego (20 lutego 2019)Zagłebiowski Alarm Smogowy: Strażnicy miejscy robią za mało w kwestii smogu (13 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony