Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

NSA daje zielone światło dla walki ze smogiem

a+a-    Powrót       13 marca 2019       Powietrze i klimat   

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek trzy skargi kasacyjne na małopolską uchwałę antysmogową dotyczącą Krakowa. Wyrok jest prawomocny. NSA w swoim uzasadnieniu nie podzielił argumentacji skarżących, jakoby uchwała antysmogowa ograniczała niezgodnie z prawem ich konstytucyjne prawa, godziła w ich wolności.

Chodzi o skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego, podjętą 15 stycznia 2016 r. Wprowadzała ona na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Skargę złożyły cztery osoby. W tej sprawie 27 września 2016 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie odbyła się rozprawa sądowa, podczas której sąd oddalił skargi.

- Dzisiejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że dotychczasowe działania miasta mają sens. Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, co oznacza, że od tego momentu za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie miasta Krakowa.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jedenaste województwo z uchwałą antysmogową (27 czerwca 2019)Ekointerwencje w dziesiątkach małopolskich gmin (09 kwietnia 2019)Małopolskie: Szkolenia związane z uchwałą antysmogową (25 marca 2019)Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za wymianę kopciucha (20 marca 2019)Złożono projekt uchwały zakazującej spalania wegla na opolszczyźnie (11 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony