Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/ka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich WWF
Inspektor Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Obce gatunki stanowią znacznie poważniejszy problem niż sądzono

a+a-    Powrót       14 marca 2019       Ryzyko   

Gatunki inwazyjne, zarówno roślin, jak i zwierząt, przyczyniają się w znacznym zakresie do wymierania gatunków miejscowych – potwierdzili naukowcy publikujący na łamach pisma „Frontiers in Ecology and the Environment”.

Spośród wziętych pod uwagę 953 lokalnych wymierań, które miały miejsce od 1500 r., 300 zostało częściowo spowodowanych pojawieniem się gatunków inwazyjnych, przywleczonych w odległych stron. Z tych 300 wymierań 42 proc. zostało spowodowanych wyłącznie przez gatunki obce.

- Niektórzy sugerowali, że gatunki obce nie przyczyniają się do wymierań bardziej niż miejscowe w ramach obecnego, światowego kryzysu wymierania gatunków. Jednak nasze badania dowodzą, że obce gatunki stanowią znacznie poważniejszy problem w tym zakresie - opisuje prof. Tim Blackburn z University College London (W. Brytania).

Ogółem, jak szacują naukowcy, wymieranie 261 z 782 gatunków zwierząt (33,4 proc.) i 39 z 153 gatunków roślin (25,5 proc.) związane było z pojawieniem się obcych gatunków. Tymczasem miejscowe gatunki przyczyniały się do eliminowania innych miejscowych gatunków jedynie w przypadku 2,7 proc. wymierań zwierząt i 4,6 proc. wymierań roślin.

Do największych intruzów zalicza się ssaki drapieżne, które potrafią siać spustoszenie na zasiedlanych terytoriach, na przykład szczury, które ze statków dostają się na wyspy zamieszkane przez zwierzęta bezbronne wobec nowych drapieżników.

Niekiedy gatunki inwazyjne zostają wprowadzane celowo przez człowieka, np. koty czy lisy. Celowa introdukcja dotyczy również wielu roślin, np. ogrodowych roślin ozdobnych, które rozprzestrzeniają się później samodzielnie na dużych obszarach, zagrażając rodzimej florze.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ardanowski: do pszczelarzy trafią środki z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych (17 maja 2019)Satelity i drony pomogą w wykryciu nielegalnych plantacji palmy olejowej (17 maja 2019)Raport: Europa zużywa zbyt dużo zasobów naturalnych (16 maja 2019)Europejski manifest naukowców: utopia czy wizjonerstwo? (15 maja 2019)Ponad 2,7 mln euro na ochronę gadów i płazów (08 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony