Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Wydziale Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem RDOŚ w Krakowie
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Burmistrz Mławy o oczyszczalni w formule PPP: myślimy perspektywicznie

a+a-    Powrót       03 lipca 2019       Woda       Artykuł promocyjny   

Miejska oczyszczalnia ścieków w Mławie wybudowana w pionierskiej formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego świętuje inaugurację. Umowa Miasta Mława z SUEZ Woda obejmuje sfinansowanie, zaprojektowanie, budowę oraz eksploatację nowej miejskiej oczyszczalni przez kolejne 30 lat.

Trwające 3 lata prace projektowe i budowlane właśnie zostały zakończone. Przedstawiciele Miasta Mława i SUEZ Woda uroczyście uruchomili nową miejską oczyszczalnię ścieków w Mławie.

Instalacja oparta jest na dobranej przez SUEZ technologii dla średniego przepływu ścieków 5 200 m3/dobę oraz równoważnego zanieczyszczenia generowanego przez około 40 000 mieszkańców. Nowy obiekt jest wykonany w najnowszych dostępnych technologiach, wyposażony w dwa niezależne ciągi technologiczne oraz system dezodoryzacji.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu wideo z budowy oczyszczalni w Mławie.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 47 mln złotych netto i został poniesiony przez SUEZ przy wsparciu pożyczki otrzymanej przez firmę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z umową nowy obiekt będzie eksploatowany przez personel SUEZ Woda przez okres 30 lat. Miejska oczyszczalnia ścieków została objęta programem wsparcia technicznego SUEZ, w ramach którego Grupa co roku inwestuje 120 milionów euro w badania oraz rozwój nowych technologii. Pozwoli to zoptymalizować funkcjonowanie nowego zakładu i zapewnić wysokiej jakości usługi środowiskowe dla mieszkańców Mławy.

Realizacja projektów wodno-kanalizacyjnych w formule PPP, m.in. za sprawą projektu Suez w Mławie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród samorządów. Ten sposób realizacji inwestycji niesie za sobą wiele korzyści w tym fakt, iż w sposób zintegrowany, łączy  najlepsze dostępne technologie z wiedzą dotyczącą długoletniej eksploatacji - niewątpliwie ma to przełożenie na optymalizację kosztów, a co za tym idzie cenę płaconą przez mieszkańców za usługi oczyszczania ścieków.

Przewidywalna cena dla samorządu

Ważnym elementem podpisanej umowy o PPP jest sposób rozliczania partnera prywatnego, który otrzymuje, określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie każdego 1 m3 ścieków. Stawka jest stała przez cały okres trwania umowy i podlega indeksacji według ustalonego w umowie o PPP wzoru. Dzięki zastosowaniu tego mechanizmu cena jest przewidywalna dla samorządu w całej perspektywie trwania umowy.

Mimo, iż oczyszczalnia rozpoczyna dopiero swoją działalność, jej budowa w formule PPP została doceniona już wcześniej. W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO, organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID Warszawa, który realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), Mława została nagrodzona w kategorii gospodarka wodna, właśnie za innowacyjny pomysł realizacji inwestycji we współpracy z inwestorem prywatnym.

- Model partnerstwa publiczno-prywatnego to wielka szansa dla samorządów. Dzięki tej formule można realizować poważne inwestycje bez angażowania własnych środków budżetowych. Budowa oczyszczalni
w Mławie w ramach PPP pozwoliła rozwiązać problem gospodarki ściekowej w mieście na kolejne 30 lat – powiedział Sławomir Kowalewski, burmistrz Miasta Mława.

- SUEZ jest niezwykle dumny z uruchomienia tego nowoczesnego obiektu, który przyczyni się do ochrony środowiska Mławy. W Polsce jest to drugi duży projekt dotyczący infrastruktury publicznej, a pierwszy dotyczył instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych w Poznaniu, który SUEZ realizuje również w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - powiedział Stephane Heddesheimer, prezes SUEZ Polska i członek Zarządu SUEZ Woda.

- Rozpoczynając współpracę nad tak znaczącą w Polsce inwestycją w formule PPP z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, myślimy perspektywicznie i dajemy dobry przykład innym samorządom, które już zaczynają się poważnie interesować tego typu rozwiązaniami. Jestem pewien, że formuła PPP otwiera nam wszystkim drogę do lepszej przyszłości – podsumował burmistrz Miasta Mława.

Źródło: SUEZ Polska

SUEZ PolskaTekst powstał przy współpracy z grupą SUEZ.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rzeka Białka zanieczyszczona – alarmuje Koalicja Ratujmy Rzeki; to wina bobrów – odpiera WIOŚ (21 listopada 2019)Poważny wyciek ścieków w Finlandii (13 listopada 2019)Niebagatelne znaczenie separatorów dla branży wod-kan (05 listopada 2019)Koszalińskie wodociągi inwestują w energię słoneczną (30 października 2019)Wod-kan poważnym udziałowcem rynku OZE? Duże szanse z pomocą biogazu (29 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony