Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Departamencie Energii Odnawialnej i Rozproszonej Ministerstwo Energii
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Od 2050 roku w Hiszpanii 100 proc. energii z OZE

a+a-    Powrót       14 listopada 2018       Energia   

Hiszpania zamierza wyjść poza unijny cel wynoszący 32 proc. i osiągnąć poziom 35 proc. energii ze źródeł odnawialnych w swoim miksie do 2030 r., przy czym w energetyce udział OZE ma wynieść co najmniej 70 proc. Hiszpania zamierza również poprawić efektywność energetyczną o 35 proc. (podczas gdy cel unijny został określony na poziomie 32,5 proc.).

Jak to zrobić?

Przede wszystkim Hiszpania zapowiada koniec pomocy publicznej dla paliw kopalnych, ropy, wydobycia gazu i pozyskiwania gazu z łupków, nie będą ponadto przyznawane nowe koncesje na wydobycie ropy i gazu. Hiszpańskie plany zakładają, że do 2050 flota samochodowa będzie w pełni bezemisyjną, a do 2040 r. zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. To wszystko ma zostać zapisane w ustawie, której projekt ma powstać do końca bieżącego roku.

Główne założenia ustawy

Do 2030 roku Hiszpania zobowiązuje się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 procent (w odniesieniu do poziomu z 1990 roku). Obecny poziom emisji to 17 procent powyżej poziomu z 1990 roku, co oznacza, że do 2030 roku redukcja wyniesie 37 procent. Natomiast do 2050 r. system energetyczny będzie bazował wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Rząd będzie promował biometan i inne syntetyczne paliwa odnawialne, a także wykorzystanie „zrównoważonych” biopaliw w transporcie lotniczym. W obszarze budownictwa zakłada się: zeroemisyjne budownictwo mieszkaniowe do 2050 roku oraz termomodernizację co najmniej 100 domów rocznie w latach 2021-2030.

Elementy fiskalne

Przynajmniej 20 proc. budżetu krajowego musi pozytywnie wpływać na walkę ze zmianami klimatu, a przychody z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych mają być wykorzystane do sfinansowania sprawiedliwej transformacji. Wszystkie nowe zamówienia publiczne na dzierżawę budynków mogą być realizowane wyłącznie w budynkach o zerowej emisji. Istniejące umowy, które nie spełniają tych warunków, nie mogą zostać przedłużone po 2025 r. Wszelkie nowe budynki publiczne muszą mieć zerowe zużycie energii, a Bank Hiszpanii będzie przechowywać informacje i raportować ryzyko klimatyczne dla wszystkich spółek giełdowych i instytucji kredytowych (podobne do raportu o ryzyku klimatycznym we Francji).

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Hiszpania zamyka elektrownie jądrowe i inwestuje w wiatraki i fotowoltaikę (20 marca 2019)Centrum Badawcze PAN rozpoczyna współpracę z PGE w obszarze OZE (20 marca 2019)Wiatraki wracają do łask (19 marca 2019)Potęgowo: Ponad 500 tys. zł na instalacje PV (15 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony