Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Dziale Umów MPWiK m.st. Warszawie S.A.
System zarządzania majątkiem sieciowym i brygadami w terenie firmy Sygnity S.A.

Ograniczone dostawy wody w Rzymie

a+a-    Powrót       31 sierpnia 2017       Woda   

Z powodu utrzymującej się suszy w Rzymie od początku września w nocy obniżone będzie ciśnienie dostarczanej wody – zapowiedziały stołeczne wodociągi. Ograniczenie to – wyjaśniono – jest rezultatem rekordowo niskich opadów w Wiecznym Mieście. Od początku roku było tylko 26 deszczowych dni, podczas gdy w tym samym okresie w 2016 r. było ich 88. Spadło o 70 procent mniej deszczu niż wynosi średnia trzech ostatnich lat.

W związku z poważnym kryzysem hydrologicznym pod koniec lipca rozważano możliwość racjonowania wody i jej wyłączania na 8 godzin dziennie. Ostatecznie znaleziono jednak kompromisowe, mniej dotkliwe dla rzymian rozwiązanie. W ostatniej chwili, po interwencji władz regionalnych, udało się uniknąć tego kroku. Od tamtego czasu sytuacja jednak nie uległa poprawie i dlatego konieczne okazuje się obniżenie ciśnienia w rurach i to mimo że dzięki pilnym pracom udało się naprawić dużą część wodociągów, redukując w ten sposób marnowanie wody.

Ograniczenie dotknie mieszkańców najwyższych pięter

Jak uzasadnia dyrekcja zakładów, wraz z masowym powrotem z wakacji do miasta wzrośnie zużycie wody, a zatem kryzys jeszcze się pogłębi. Mieszkańców najwyższych pięter poinformowano, że w porze nocnej muszą liczyć się nawet z całkowitym brakiem wody lub z jej bardzo niewielką ilością. Obniżenie ciśnienia wody dotyczyć ma niemal całego Rzymu i większości osiedli mieszkaniowych, a także pobliskiej gminy Fiumicino i kilku nadmorskich miejscowości.

Wyjaśnień dotyczących wprowadzenia tego nadzwyczajnego planu kryzysowego zażądała włoska minister zdrowia Beatrice Lorenzin. Chce ona wiedzieć, jaki wpływ decyzja ta będzie mieć na funkcjonowanie placówek służby zdrowia i opieki społecznej oraz lokali gastronomicznych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kolejne 27 naturalnych rezerwatów z listy UNESCO - zagrożonych (13 listopada 2017)Zmiany klimatu? Czas obudzić potencjał rolnictwa i leśnictwa (29 sierpnia 2017)Otwarcie zbiornika Świnna Poręba (27 lipca 2017)Ministerstwo zapewnia: stawki opłat za wodę bez zmian (21 czerwca 2017)Powstanie Komitet ds. Polsko-Chińskiego Zarządzania Zasobami Wodnymi (15 maja 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony