W Kędzierzynie-Koźlu zostanie wybudowana pierwsza w województwie opolskim instalacja do utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), docelowo w instalacji będzie utylizowane do 2 700 ton odpadów niebezpiecznych rocznie.
Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w kwietniu przedstawiciele Funduszu podpisali umowę z wykonawcą nowej infrastruktury w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie utylizowane będą odpady medyczne i weterynaryjne. Przedsięwzięcie otrzyma 8,5 mln złotych dotacji i 11,3 mln pożyczki z NFOŚiGW.
Czytaj też: Odpady medyczne w zamówieniach publicznych – litera prawa a praktyka
- Dzięki inwestycji powstanie nowa armatura do unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych o wydajności 3 400 ton rocznie z możliwością termicznego przekształcania połączonego z odzyskiem energii zawartej w odpadach. Pozyskana energia wykorzystana zostanie na potrzeby własne instalacji. Moc układu odzysku energii została zaplanowana na poziomie do 2 MW energii cieplnej oraz do 140 kW energii elektrycznej - poinformował NFOŚiGW.
Przedsięwzięcie ma zostać zakończone w sierpniu 2024 r., a osiągnięcie pełnej rocznej wydajności instalacji zaplanowano już w 2026 r.
Źródło:
