Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor - Stanowisko ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Palący problem miejscowości Studzianki. Kolejny raz zapłonęła hałda odpadów

a+a-    Powrót       04 marca 2020       Odpady   

W środę nad ranem straż pożarna ugasiła pożar hałdy odpadów na wysypisku odpadów w Studziankach, który wybuchł w nocy z wtorku na środę - poinformował PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Pożar gasiło 15 zastępów straży pożarnej.

Strażacy gasili pożar kilka godzin. Jak powiedział dyżurny PSP, pożar objął hałdę o powierzchni 450 m kw., którą gasiło 15 zastępów straży pożarnej - 50 strażaków z powiatu białostockiego.

Pożar - jak powiedział - gaszono standardowo dużą ilością wody, ładowarki przekopywały hałdę i zalewano ją wodą. Działania strażaków zakończyły się w środę nad ranem.

Historia pożarów w Studziankach

Do pożarów hałd odpadów w Studziankach dochodziło już wielokrotnie. Na początku lutego strażacy gasili część hałdy odpadów o wysokości 12 m, długości 135 m i szerokości 70 m. Ogniem było objętych około czterystu metrów kwadratowych tej hałdy. Pożar gasiło ponad 80 strażaków zarówno z Państwowej, jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na początku czerwca 2019 r. w sortowni zapaliła się hałda odpadów, która miejscami miała około 20 metrów wysokości. Ogień objął wtedy ok. 4 tys. mkw. W kluczowych momentach w akcji uczestniczyło prawie 40 zastępów straży pożarnej z regionu. Dogaszanie pożaru trwało kilkanaście godzin, potem hałdę zasypano żwirem.

Do największego pożaru w Studziankach doszło w 2012 r. Gaszenie żywiołu trwało osiem dni. Powołani wtedy w śledztwie prokuratury biegli uznali, że przyczyną było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić i śledztwo umorzono. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

GOZ a budownictwo, czyli jak zmniejszyć emisyjność sektora o 61 proc. (14 lipca 2020)Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw prośrodowiskowych (06 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)Policja wykryła ponad 100 tys. litrów niebezpiecznych odpadów (01 lipca 2020)Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie? (30 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony