Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Palący problem miejscowości Studzianki. Kolejny raz zapłonęła hałda odpadów

a+a-    Powrót       04 marca 2020       Odpady   

W środę nad ranem straż pożarna ugasiła pożar hałdy odpadów na wysypisku odpadów w Studziankach, który wybuchł w nocy z wtorku na środę - poinformował PAP dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Pożar gasiło 15 zastępów straży pożarnej.

Strażacy gasili pożar kilka godzin. Jak powiedział dyżurny PSP, pożar objął hałdę o powierzchni 450 m kw., którą gasiło 15 zastępów straży pożarnej - 50 strażaków z powiatu białostockiego.

Pożar - jak powiedział - gaszono standardowo dużą ilością wody, ładowarki przekopywały hałdę i zalewano ją wodą. Działania strażaków zakończyły się w środę nad ranem.

Historia pożarów w Studziankach

Do pożarów hałd odpadów w Studziankach dochodziło już wielokrotnie. Na początku lutego strażacy gasili część hałdy odpadów o wysokości 12 m, długości 135 m i szerokości 70 m. Ogniem było objętych około czterystu metrów kwadratowych tej hałdy. Pożar gasiło ponad 80 strażaków zarówno z Państwowej, jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na początku czerwca 2019 r. w sortowni zapaliła się hałda odpadów, która miejscami miała około 20 metrów wysokości. Ogień objął wtedy ok. 4 tys. mkw. W kluczowych momentach w akcji uczestniczyło prawie 40 zastępów straży pożarnej z regionu. Dogaszanie pożaru trwało kilkanaście godzin, potem hałdę zasypano żwirem.

Do największego pożaru w Studziankach doszło w 2012 r. Gaszenie żywiołu trwało osiem dni. Powołani wtedy w śledztwie prokuratury biegli uznali, że przyczyną było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić i śledztwo umorzono. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Webinarium „Gospodarka odpadami w czasie epidemii – doświadczenia i porady praktyków” w przyszłym tygodniu (02 kwietnia 2020)2. webinarium „Gospodarka odpadami w czasach pandemii koronawirusa” w poniedziałek (01 kwietnia 2020)Gorzów Wielkopolski: Od kwietnia podwyżka cen za wywóz odpadów (31 marca 2020)Biznes w wielkim kryzysie: czy rząd rzuci koło ratunkowe? (24 marca 2020)Katowice odbierają odpady bez zakłóceń, w innych miastach ograniczenia (24 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony