Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca Energetyczny ds. sprzedaży bezpośredniej (D2D) Columbus Energy S.A.
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Instalator paneli fotowoltaicznych w akcji. Prawda, że proste?

a+a-    Powrót       10 grudnia 2019       Rynek pracy   

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce instalator paneli fotowoltaicznych nie należał do szeroko rozpoznawalnych zawodów. Obecnie jest dokładnie odwrotnie. Oto dzień pracy instalatora PV we Francji. Wygląda prosto, ale czy tak jest w istocie?

Kliknij na obraz, by rozpocząć oglądanie filmu

Proces instalowania PV w Polsce, Francji czy Hiszpanii wygląda bardzo podobnie. Możemy różnić się kwestiami formalno-prawnymi, ale technikalia są uniwersalne. W Polsce jesteśmy obecnie świadkami prawdziwego boomu na fotowoltaikę. Im więcej zachęt ze strony państwa, np. program „Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna, tym śmielsze decyzje gospodarstw domowych.

Montaż PV – jak się to robi?

Najczęściej instalacje fotowoltaiczne montuje się na dachu, rzadziej na ścianie lub gruncie. Generalnie montaż na dachu składa się ze stałych elementów, po pierwsze należy zamontować specjalny stelaż na dachu (za pomocą odpowiednich haków mocujących i śrub – ze stali kwasoodpornej) lub np. terenie działki. W tym przypadku haki mocowane są do dachówki i szlifowane w celu lepszego ułożenia profilu (szkieletu). Następnie haki łączone są z profilami za pomocą śrub i zostają przeprowadzone przewody elektryczne do falownika. W sytuacji kiedy falownik znajduje się na parterze, to przewody do niego można poprowadzić po elewacji, w specjalnej osłonie. Wreszcie na przygotowanym stelażu są układane panele fotowoltaiczne, połączone ze sobą szeregowo. Następnie następuje podpięcie inwertera (falownika) do paneli fotowoltaicznych, stanowiącego serce każdej instalacji fotowoltaicznej.

Każdy chce być prosumentem

Jak pokazuje reportaż wideo, francuski właściciel mikroistalacji korzysta z wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby, a jednocześnie nadwyżki energii sprzedaje do sieci. W Polsce działa to na analogicznych zasadach, jakkolwiek trwają prace nad dalszym niwelowaniem barier, które pozwoliłyby w pełni uwolnić potencjał prosumencki.

Jedną z nowości w naszych realiach jest korekta wniosku o dofinansowanie do Programu Mój Prąd w zakresie umożliwienia samodzielnego montażu instalacji PV. Wnioskodawcy którzy posiadają niezbędne kwalifikacje, mogą dokonać samodzielnego montażu zakupionej mikroinstalacji PV. W takiej sytuacji należy zaznaczyć to we wniosku (punkt 21) oraz przedstawić stosowny załącznik nr 5 (zaświadczenia o samodzielnym wykonaniu montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej).

Reportaż zrealizowany przez Rémi Pin, Actu-Environnement.com
Tłumaczenie i adaptacja: Marta Wojtkiewicz i Jean Prisset

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Panele PV, prosumenci i patenty... dostaw energii ze słońca pandemia nie zatrzyma (02 kwietnia 2020)URE: W 2019 r. liczba prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018 (13 marca 2020)Polska Grupa Górnicza wybuduje trzy kolejne instalacje fotowoltaiczne za 94 mln zł (13 marca 2020)Krajobraz polskich dachów: od nowoczesnych z instalacjami PV po eternit falisty (09 marca 2020)Każdy Polak płaci za smog do 800 euro rocznie. Powstał raport na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji (06 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony